• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi zemljotres u Japanu

Zemljotres jačine 5,1 stepen po Rihteru pogodio je danas sever Japana. Borba sa nuklearkom se nastavlja, a vlada Japana saopštila je će preuzeti kontrolu nad kompanijom "Tepko" u čijoj je nadležnosti Fukušima

Epicentar najnovijeg zemljotresa bio je u prefekturi Akita na dubini od 10 kilometara.
Japanska agencija za meteorologiju saopštila je da je potres bio jak i označila ga sa "5+" na japanskoj skali koja ide do 7, prenela je italijanska agencija Ansa.

Za sada nema podataka o žrtvama ili o šteti, javila je državna televizija.

Istovremeno, kompanija Tepko koja upravlja nuklearkom Fukušima saopštila je da je radijacija veća od dozvoljenih bezbednosnih mera otišla u podzemne vode ispod elektrane, ali da još nema nikakvog uticaja na zalihe pitke vode.

Analitičari navode da bi ovo moglo da predstavlja problem na dugoročnom nivou i da je u najmanju ruku pokazatelj da je Tepko daleko od toga da pod kontrolu stavi svoje oštećeno postrojenje.

Radnici od izbijanja krize neprestano pokušavaju da stabiliziju pregrejane reaktore nakon što su rashladni sistemi oštećeni u zemljotresu i cunamiju.

Kontaminacija vode ispod postrojenja, koja je 10.000 puta viša od vladinih standarda za elektranu, poslednja je u nizu incidenata u kompleksu Fukušima, gde je curenje već izazvalo kontaminaciju hrane i ometa napore radnika da vrate kontrolu nad postrojenjem.

Japanski premijer Naoto Kan izjavio je danas da je spreman na dugu borbu kako bi se nuklearna centrala Fukušima stavila pod kontrolu.

Na konferenciji za štampu, koju je prenosila televizija, Kan je rekao "spreman sam na dugu borbu i na pobedu" i dodao "u ovom trenutku ne možemo reći da je nuklearka dovoljno stabilizovana, ali se spremamo za razne situacije i ubeđen sam da će ona biti stabilizovana".



"Ne znamo kada će to biti, ali se trudimo najviše što možemo", istakao je Kan.

Kan je naglasio da radijacija ne predstavlja opasnost po zdravlje sve dok narod sluša savete vlade.

Japanska agencija za nuklearnu bezbednost naredila je danas novo merenje radijacije u vodi, moru i u podzemnim vodama rekavši da su sumnjivo visoki.

Istovremeno, objavljeno je da vlada Japana razmatra mogućnost da preuzme kontrolu nad nuklearkom, usled velike zabrinutosti javnosti zbog krize nastale oštećenjem reaktora i potencijalno ogromnih troškova za odštetu, pišu lokalni mediji.

Akcije kompanije pale su za deset odsto nakon što je list "Mainiši" objavio tekst u kojem se navodi da vlada planira da uloži državne fondove u "Tepko", mada je malo verovatno da će uzeti više od 50 odsto deonica.

"To će biti vrsta finansijske injekcije koja će vladi omogućiti da ima određeni nivo učešća u rukovođenju. Ako bi taj nivo bio veći od 50 odsto, onda bi kompanija bila nacionalizovana a to nije ono o čemu se razmatra", rekao je višerangirani zvaničnik japanske vlade.

"Tepko" je na meti kritika zbog načina rešavanja krize u nuklearnom kompleksu Fukušima, koja je izbila 11. marta nakon zemljotresa i cunamija u kojem je više od 27.500 ljudi poginulo ili se vodi kao nestalo.

Niz pogrešnih poteza i grešaka u kombinaciji sa pokazateljima slabog rukovođenja, narušilo je poverenje u kompaniju.

Akcije kompanije pale su za 80 odsto od izbijanja krize, čime je izazvan pad njene tržišne kapitalizacije ispod devet milijardi dolara.

Uključujući i rundu vanrednih pozajmica od kreditora i oko 64 milijardi u akcijama, Tepko sada ima oko 115 milijardi dolara dugovanja u odnosu na nekretnine koje su vredele oko 35 milijardi dolara krajem decembra.

(agencija/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image