• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafijev savetnik dao ostavku

Libijski visoki diplomata Ali Treki podneo je ostavku na funkciju savetnika libijskog lidera Moamera Gadafija, saopštili su danas u Kairu predstavnici Arapske lige. Gadafi poslao emisara u Atinu, ne zna se o čemu je razgovarao sa Papandreuom.

Treki, bivši ministar inostranih poslova i afričkih pitanja, koji je takođe predstavljao Libiju u UN i u Francuskoj, sastao se danas u Kairu s generalnim sekretarom Arapske lige Amrom Musom, ali je posle odbio da daje izjavu novinarima.

Treki je podneo ostavku na zvanične funkcije, ali nije naveo da li se pridružuje pobunjeničkom pokretu protiv Gadafija, izjavio je izvor blizak Arapaskoj ligi.

Treki je bio ambasador Libije u UN do 2009. godine, pre nego što je bio predsedavajući Generalne skupštine UN do kraja 2010. godine.

Treki je drugi funkcioner libijskog režima koji je tokom nedelje podneo ostavku.

Ostavku je podneo, i potom odleteo za London, i šef libijske diplomatije Musa Kusa, koji bi sutra mogao na policijsko ispitivanje. Naime, britanski zvaničnici sastaće se sutra sa škotskim tužiocima kako bi organizovali policijsko ispitivanje bivšeg šefa libijske diplomatije Kuse, saopštio je danas britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg.

Škotske vlasti zatražile su da ispitaju ovog do skoro najbližeg saradnika Gadafija u vezi sa bombaškim napadom na avion iznad mesta Lokerbi u Škotskoj 1988. godine, u kojem je stradalo 270 osoba.

Porodice žrtava zatražile su da Kusa, nekadašnji šef libijske obaveštajne službe, koji je u sredu iznenada doputovao u London i podneo ostavku na mesto ministra spoljnih poslova Libije, odmah bude predat škotskoj policiji.

Hejg je potvrdio da Kusa nije tražio imunitet, ističući da ne postoji dogovor o tome ni za jednog pripadnika Gadafijevog režima i da će se na sve koji se nalaze na teritoriji Velike Britanije primenjivati zakon te zemlje, preneo je Rojters.

"On (Kusa) nije pritvoren, ali razgovara sa mojim zvaničnicima i važno je da ti razgovori mogu da se nastave", kazao je Hejg i dodao da će sutra u parlamentu izložiti više detalja o ovom slučaju.

Smatra se da je Kusa imao ključnu ulogu u oslobađanju jedine osobe osuđene za napad iznad Lokerbija, Libijca Abdela Baseta al Megrahija, kome je 2009. godine dozvoljeno je da se vrati u zemlju jer je procenjeno da umire od neizlečivog raka prostate. Međutim, Megrahi je još živ i narasno mu je bolje.

Uporedo sa osipanjem Gadafijevih najbližih saradnika i NATO intervencijama iz vazduha po položajima vojske, traži se i način dolaska do postgadafijevske Libije.

Dobitnik Nobelove nagrade za mir Dezmond Tutu predložio je danas da se libijskom lideru daju garancije da mu se neće suditi i da se na taj način ubedi da ode s vlasti.

„To je jedino rešenje za spasavanje ljudskih života“, rekao je bivši anglikanski nadbiskup i dodao da se zalaže za odlazak Gadafija s vlasti.

"Jasno je da bi u najboljem slučaju bilo dobro reći: 'hvatajte ga i sudite mu', ali mi znamo da se takve stvari ne dešavaju u svetu u kojem živimo", rekao je Tutu u intervjuu za britansku televisijku mrežu Bi-Bi-Si (BBC).

Dezmond Tutu (79) prošle godine se povukao iz javnog života. Poznat je po višegodišnjoj borbi protiv aparhejda i radu na pomirenju i demokratiji u Južnoj Africi.

Diplomatsko rešenje traži i sam Gadafi, slanjem emisara u Evropu. Vršilac dužnosti ministra spoljnih poslova Libije Abdul Ati al Obeidi razgovarao je večeras u Atini sa premijerom Grčke Jorgosom Papanderuom i preneo mu poruku libijskog vođe.

U saopštenju grčkog Ministarstva spoljnih poslova ne navode se detalji razgovora, kao ni mesto na kome su oni vođeni.

Iz Papandreuovog kabineta saopšteno je da je sastanak juče tražio premijer Libije Bagdadi al Mahmudi, kao i da je predsednik Vlade Grče u prethodna dva dana o rešenju krize u Libiji razgovarao sa britanskim premijerom Dejvidom Kamerunom, premijerom Katara Hamadom Bin Jabr al Tanijem i turskim premijerom Redžepom Erdoganom.

Grčka tradicionalno održava dobre odnose sa Libijom i Gadafijem. Papandreu je prošlog leta posetio Tripoli, a Gadafijevi izaslanici su u martu bili u Atini i razgovarali sa predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image