Slušaj vest

Grčko ostrvo Santorini pogođeno je serijom zemljotresa čija jačina dostiže čak 5 Rihtera. Iz tog razloga škole u ovom području su zatvorene, a timovi civilne zaštite i drugih stručnih službi raspoređeni su na grčkom ostvu Santorini. Kako su saopšili grčki zvaničnici, postoji opasnosti od jačih zemljotresa, cunamija i vulkanske erupcije.

Grčki sajt Prototema je objavio da je za 48 sati bilo više od 200 potresa. Tokom protekle noći samo u periodu od ponoći do jutra zabeleženo ih jedeset, a u roku od svega sat vremena registrovani su zemljotresi od 4,5, pa 4,7 i na kraju od od 4,2 stepena Rihterove skale.

Ostrvo Santorini je bilo mesto jedne od najvećih vulkanskih erupcija u ljudskoj istoriji, u bronzanom dobu oko 1620. godine pre nove ere, kada je uništen veliki deo ostrva.

Grčka u pripravnosti

Sinoć je premijerskoj rezidenciji Maksimos u Atini predsednik vlade Kirjakos Micotakis održao sastanak sa grčkim ministrom civilne zaštite i stručnjacima u vezi s intenzivnom seizmičkom aktivnošću na Kikladima, grupi ostrva kojima pripada i Santorini.

Nakon sastanka je saopšteno da su sve nadležne grčke vlasti u stanju pripravnosti i spremne za reagovanje.

Stanovnici ovog područja zbog najavljenih novih zemljotresa napuštaju ostrva. Prototema navodi da je zbog pojačane tražnje preostalo još tek nekoliko mesta na letovima lokalnih aviokompanija sa Santorinija, a da je karta u jednom pravcu do Atine dostigla cenu od 200 evra.

Škole zatvorene

Na Santoriniju, kao i na susednim Amorgosu, Parosu, Antiparosu i Naksosu škole i danas neće raditi, što je preventivna odluka koje su tamošnji gradonačelnici doneli zbog pojačane seizmičke aktivnosti na Kikladima.

Šta kaže struka?

Povodom ove situacije oglasio se istraživač Kostas Papazačos koji je za grčke medije govorio o posledicama koje zemljotres može imati po grčko ostrvo.

"Ovo je jedan od najtežih perioda u ovom grčkom regionu. Ne znači nužno da će biti jakog zemljotresa, moguće je samo da se toplotna energija oslobodi i da imamo manji zemljotres na Santoriniju koji traje dugo", objašnjava stručnjak idodaje:

"Iz svega što smo čuli poslednjih dana, postoje stvari koje bismo morali da znamo i koje nismo mogli da znamo. Pre svega, u svetu postoji ozbiljna naučna tehnologija koja bi procenila rizik od zemljotesa. Postoje neke indikacije".

On kaže da bi zemljotres jačine 6 stepeni po Rihteru, ili jači, bio razoran za grčko ostrvo.

"Sigurno će, ukoliko se dogodi ovako jak zemljotres, doći do štete u prečniku od 225 kilometara", objašnjava Kostas.

Kostas ističe da je teško da bi do cunamija došlo u Grčkoj, ali da nije nemoguće. Svakako da zemljotres može da izazove velika oštećenja na zgradama, uglavnom starijim.

"Veoma je teško definisati kada bi moglo da dođe do takvog problema, mogu da traju nekoliko dana, nedelja... Ima slučajeva koji traju nedelju dana, a neki i nekoliko meseci. Nažalost, ovo je nepredvidivo", kaže on.

Što se tiče vulkanske aktivnosti, on kaže da su to dve potpuno različite pojave koje su se dešavale u bliskim vremenskim periodima. Vulkan već mesecima doživljava deformaciju unutar Kaldere, što dovodi do malih zemljotresa, odnosno male seizmičnosti.

"Dostojan je pažnje, zbog čega je Civilna zaštita izdala saopštenje o blagoj seizmičnosti. Ova intezivna je sada druga pojava, zbog čega je Santorini na udaru 'sa dve strane'", kaže Kostas.

BONUS VIDEO:

04:13
"OVI DELOVI SRBIJE MOGU BITI META ZEMLJOTRESA JAČINE 6 STEPENI RIHTERA!" Geolog upozorava: Grčka u opasnom položaju, preti joj potres koji je razorio Tursku Izvor: Kurir televizija

(Kurir/AP/Mondo/A.V.)