• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropa nudi humanitarce, Libijci traže oružje

Ministri spoljnih poslova EU nisu u Luksemburgu uspeli da se dogovore o akciji pomoći zapadnom libijskom gradu Misurati. Pobunjenici bi radije oružje nego pomoć, iako tvrde da je Gadafi u sukobima pobio najmanje 10.000 ljudi.

Na sastanku su samo definisane osnovne crte takve jedne akcije i sredstva potrebna da se sprovede, navode diplomate.

Evropski plan predviđa mobilizaciju najviše nekoliko stotina vojnika da bi se civilnom stanovništvu u Misurati omogućio pristup pomoći.

Misurata je lučki grad sa 300.000 stanovnika koji je 50 dana pod opsadom snaga vernih libijskom vođi Moameru Gadafiju, zbog čega vlada nestašica svega, što stvara velike humanitarne probleme.

Švedski predstavnik odmah se suprotstavio planu pomoći uz vojnu podršku uz navod da mora prethodno da konsultuje svoj parlament, ištovremeno izrazivši rezerve prema ideji o upotrebi vojnih sredstava za humanitarnu misiju.



"UN nisu tražile nikakvu pomoć za Misuratu i pored toga upotreba vojnika mogla bi da ostavi utisak da Evropska unija učestvuje u sukobu", istakao je švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt.

Britanski šef diplomatije Vilijam Hejg takođe je izrazio rezerve navodeći da "humanitarna pomoć već stiže u Libiju, uključujući i u Misuratu, i da do sada nije bila potrebna vojna pomoć".



EU namerava da sprovede uglavnom pomorsku misiju koja već ima okvirni budžet od 7,9 miliona evra i kojom treba da komapnduje italijanski vice admiral Klaudio Gaudiozi. Grčka je predložila da ostrvo Krit služi kao logistička platforma za humanitarnu pomoć Libiji.

U okviru istog sastanka predstavnici libijskih pobunjenika i opozicije Momeru al Gadfiju su zatražili dodatne napore međunarodne zajednice, kako bi se tokom sukoba u Libiji zaštitili životi civila, preneo je Frans pres.

Predstavnici opozicionog Nacionalnog tranzicionog saveta su izjavili da si snage libijskog lidera Moamera Gadafija tokom sukoba ubile najmanje 10.000 ljudi, 20.000 je nestalo, a od 30.000 povređenih četvrtina je u životnoj opasnosti.

Šef francuske diplomatije Alan Žipe rekao je da je ovim sastankom poslat "signal prepoznavanja", iako su Francuska, Italija i Katar jedine zemlje koje su do sada zvanično dodelile dipomatski status Nacionalnom tranzicionom savetu.

Žipe je, optuživši NATO da na ovom planu nije učinio dovoljno, rekao da je neprihvatljivo da grad Misrata koji drže pobunjenici, i dalje bombarduju Gadafijeve snage.

U međuvremenu, libijski pobunjenici poslali su zahtev za dodatnim naoružanjem, zemljama koje su do sada priznale Nacionalni tranzicioni savet.

"Dostavili smo spisak vojne i tehničke opreme koja nam je potrebna", rekao je novinarima u Bengaziju Abdel Hafiz Goga, zvanični portparol Saveta.

Takođe danas, libijski pobunjenici koji su prisustvovali međunarodnom sastanku u Dohi, izjavili su da neće prihvatiti nikakav predlog sve dok Gadafi i njegovi sinovi ne napuste Libiju.

"Nećemo ni prihvatiti ni saslušati bilo koji predlog za političko rešenje pre osnovnog uslova - da Gadafi i njegovi sinovi napuste Libiju", rekao je Mahmud Šamam uoči sastanka.

Šamam je za AFP potvrdio da će predstavnici Nacionalnog tranzicionog saveta prisustvovati prvom sastanku kontakt grupe visokih međunarodnih diplomata koji je prošlog meseca ugovoren na konferenciji u Londonu.

Sin libijskog lidera Saif al Islam je u intervjuu inostranim medijima "priznao" da je vreme da u libijsko rukovodstvo uđe "sveža krv", ali i rekao da su priče o povlačenju njegovog oca Moamera sa vlasti "smešne".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image