Slušaj vest

Sjedinjene Države obustavljaju vojnu pomoć Ukrajini nekoliko dana nakon što se američki predsednik Donald Tramp sukobio sa Volodimirom Zelenskim u Ovalnom kabinetu, potvrdio je Rojtersu zvaničnik Bele kuće u ponedeljak.

"Predsednik je jasno stavio do znanja da je fokusiran na mir. Potrebno nam je da i naši partneri budu posvećeni tom cilju. Pauziramo i razmatramo našu pomoć kako bismo bili sigurni da ona doprinosi rešenju", rekao je zvaničnik.

Kancelarija Zelenskog nije odmah odgovorila na Rojtersov zahtev za komentar.

"Ovo nije trajno prekidanje pomoći, to je pauza", rekao je zvaničnik Trampove administracije, a prenosi Foks njuz.

Blumberg je izvestio da je zaustavljena isporuka sve američke vojne opreme koja trenutno nije u Ukrajini, uključujući oružje u tranzitu u avionima i brodovima ili ono koje čeka u tranzitnim zonama u Poljskoj.

"Ovo nikada nismo zamislili čak ni u našoj najgoroj noćnoj mori"

Oleksandr Merežko, ukrajinski poslanik iz stranke predsednika Zelenskog, rekao je da je "šokiran" tom vesti.

"Ono što se dešava je neverovatno. Ni u svojim najgorim noćnim morama nisam mogao da zamislim da bi Tramp mogao da uskrati vojnu pomoć Ukrajini u trenutku kada nam je najpotrebnija", rekao je on za BBC.

Merežko smatra da američki predsednik Donald Tramp pokušava da odgurne Ukrajinu i Evropu u stranu kako bi se postigao dogovor sa Rusijom.

"Mislim da bi gospodin Tramp trebalo ozbiljno da razmisli kako će ostati upamćen u istoriji. Za mene je ovo dan koji će ući u istoriju kao sraman", zaključio je on.

On je dodao da odluka Trampove administracije da obustavi vojnu pomoć Ukrajini podseća na ustupke Adolfu Hitleru 1938. godine, kada je potpisan Minhenski sporazum.

Volodimir Zelenski, Donald Tramp Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO / POOL

"Prekinuti pomoć sada znači pomoći Putinu. Ovo na prvi pogled izgleda veoma loše. Izgleda da nas Donald Tramp gura ka kapitulaciji, ka prihvatanju ruskih zahteva. Najgore je to što je ovo psihološki i politički udar na Ukrajinu - to ne pomaže našem moralu. Ovo je gore od Minhena, jer bar tada nisu pokušavali da prikažu kao žrtvu Čehoslovačke izuzetno opasno."

Podsetimo se da su 30. septembra 1938. Nemačka, Britanija, Francuska i Italija postigle sporazum koji je dozvolio nacističkoj Nemačkoj da anektira Sudete, tada zapadni deo Čehoslovačke.

BONUS VIDEO:

02:45
Srbljanović: Zelenski je juče maltene bio na streljanju Izvor: Kurir televizija