Takav oblik protesta osmislio je Otpor u Srbiji u vreme režima Slobodana Miloševića i pokazao se kao najefikasnije sredstvo u borbi protiv diktatura, navodi se u tekstu objavljenom na sajtu njujorškog lista.

Primer Otpora insipirisao je slične pokrete u svetu. Vodič za delovanje takvih organizacija napisao je Džin Šarp iz Bostona, koji je u Americi malo poznat ali je njegovo uputstvo za svrgavanje diktatorskih režima prevedeno na 34 jezika.

To štivo, prevedeno na arapski jezik, bilo je vrlo rasprostranjeno u Egiptu prošle godine.

List podseća da su posle svrgavanja Miloševića, aktivisti Otpora držali seminare u mnogim zemljama, među kojima su i neke na Bliskom Istoku.

Jedan od učesnika protesta u Egiptu, Mohamed Adel, izjavio je za list da je oko 15 glavnih aktivista pokreta mladih, protivnika režima Hosnija Mubaraka, posetilo Srbiju pre revolucije u Egiptu i da su potom iskustva koja su stekli u Beogradu iskoristili na protestima u Kairu.

"Ako te neko tuče, nemoj da ga napadaš. Nemoj da koristiš nikakvu silu. Samo napravi njihove fotografije i postavi ih na internet", Adel otkriva za list jednu od korišćenih metoda.

List u tekstu navodi da je borba protiv diktatorskih režima jedan vid borbe za koje se može koristiti taktika koju je prvi put primenio Otpor. Te metode mogu uspešno da budu iskorišćene i u borbi protiv socijalnih razlika i siromaštva, za promenu kulturoloških normi i slično.

(Beta)