"Dire wolf" (jezovuk) vrsta koja je nestala pre 13.000 godina, a proslavila se zahvaljujući popularnoj "Igra prestola" - vraća se među žive, i to zahvaljujući prvom ikada uspešnom pokušaju takozvane "deekstinkcije".
Tri mladunca, simbolično nazvani Romul, Rem i Kalisi, uspešno su rođeni pomoću DNK iz fosila jezovukova i gena njihovog najbližeg živog rođaka, sivog vuka.
Ova vest objavljena je u ponedeljak od strane kompanije "Colossal Biosciences" iz Teksasa.
"Naš tim je uzeo DNK iz zuba starog 13.000 godina i lobanje stare 72.000 godina i uspeo da stvori zdrave mladunce jezovuka", rekao je direktor kompanije "Colossal", Ben Lam.
"Neka se smatralo da se bilo koja dovoljno napredna tehnologija ne razlikuje od magije. Danas naš tim može da predstavi deo te magije i njen širi uticaj na očuvanje prirode", dodao je.
Kako navode iz kompanije, za stvaranje ovih neodoljivo slatkih mladunaca korišćene su visokokvalitetne ćelijske linije koje su klonirane metodom nuklearne transferencije somatskih ćelija, zatim ubačene u jajne ćelije donora i prenete surogat-keruši, koja ih je na svet donela u januaru.
Drevna DNK uzeta je iz fosilizovanog zuba pronađenog u Ohaju, starog oko 13.000 godina, i iz unutrašnje ušne kosti pronađene u Ajdahu, stare oko 72.000 godina. Dva mužjaka stara šest meseci, Romul i Rem, i ženka Kalisi sada žive u ograđenom ekološkom rezervatu površine preko 2.000 hektara, gde se o njima brine tim od desetoro zaposlenih, 24 sata dnevno.
Jezovukovi se pojavljuju u seriji "Igra prestola", kao i u serijalu "Pesma leda i vatre" Džordža R. R. Martina, na kojem je serija zasnovana. U priči, oni su zaštitni znak kuće Stark.
Poslušajte kako zvuče Romul u Rem. Svedočite prvom urliku jezovuka nakon više od deset milenijuma:
Ime Kalisi takođe potiče od jednog od najpoznatijih likova iz serije - Daneris Targerijen, koju je glumila Emilija Klark.
Iako su najpoznatiji kroz fikciju, veliki jezovukovi su zaista postojali, bili su predatori koji su tokom ledenog doba lutali Severnom Amerikom zajedno sa mastodontima i sabljastim tigrovima.
Lovili su konje, bizone, pa možda čak i mamute, izjavila je paleontološkinja Džuli Mičin za "Njujork tajms".
Kada su ti plenovi izumrli, delom zbog lova ljudi, jezovuk je nestao, a sivi vuk je zauzeo njihovo mesto u ekosistemu, dodaje ona.
Ovi vukovi bili su za 25% veći od sivih vukova, sa jačim vilicama i ramenima, navode biolozi.
Lam i Džordž Čerč, biolozi sa Harvard Medicinske škole, osnovali su ovu sada privatnu kompaniju vrednu 10 milijardi dolara, sa ciljem da ožive vunastog mamuta, prenosi Blumberg.
"Colossal" takođe planira da oživi tasmanskog tigra i dodo pticu, a prošlog meseca su uspešno genetski oživeli vunenog miša, koji ima karakteristične kovrdžave dlake slične onima koje su imali vunasti mamuti.
"Deekstinkcija jezovuka i kompletan sistem za vraćanje izumrlih vrsta predstavljaju prekretnicu i početak potpuno nove ere ljudskog odnosa prema životu", izjavio je dr Kristofer Mejson, naučni savetnik i član nadzornog odbora kompanije "Colossal".
"Ovo je izvanredan tehnološki iskorak u genetskom inženjeringu, kako za nauku i očuvanje prirode, tako i za zaštitu života uopšte. Sjajan primer moći biotehnologije", zaključio je.
BONUS VIDEO: