Planiranje letovanja, odabir destinacije, kupovina avionskih karata, rezervacija smeštaja, proveravanje vremenske prognoze... Tako otprilike izgledaju pripreme za odmor.
Ako vam je ove godine na radaru Sardinija i njene svetski poznate plaže, moraćete da dodate još jednu stavku u plan: rezervaciju mesta na plaži. Brojne plaže na Sardiniji uvele su sistem rezervacija za "mesto pod suncem", ograničile dnevni broj posetilaca, a na nekima se čak i plaća ulaznica.
Ograničenje i naplatu ulaska na plaže prva je uvela popularna plaža Cala Goloritze
Ovakvo uvođenje reda na plažama na Sardiniji rezultat je, kako se i očekivalo, borbe protiv prekomernog turizma i nastojanja da se zaštiti životna sredina. Najpopularnije plaže na ovom italijanskom ostrvu redovno su se nalazile među najlepšima na svetu, pa je broj ljudi koji žele da ih posete višestruko porastao.
Jedna od prvih plaža koja je uvela ovaj sistem bila je popularna plaža Cala Goloritzé, još 2020. godine. Ova spektakularna plaža na istočnoj obali Sardinije, poznata po svojoj tirkiznoj vodi i visokim liticama, sada dnevno prima najviše 250 posetilaca. Rezervacija se vrši putem aplikacije Heart of Sardinia, a ulaz se naplaćuje 6 evra.
Na plažu La Pelosa sme da uđe do 1.500 ljudi
Ubrzo nakon ove lokacije, sistem rezervacija su počele da uvode i druge poznate plaže. Na slavnoj plaži La Pelosa ograničenje je postavljeno na 1.500 posetilaca dnevno, uz obaveznu rezervaciju i plaćanje ulaznica. Jedna osoba može da rezerviše maksimalno četiri mesta, a ulaznica košta 3 i po evra.
Cala Mariolu i Cala dei Gabbiani, prelepe plaže dostupne brodom, takođe su uvele ograničenja, kao i popularne plaže na jugu ostrva, Spiaggia del Principe i Tuerredda. Kako navode lokalni mediji, ove plaže su uvele sistem rezervacija kako bi očuvale prirodn i smanjile gužve.
Kako funkcioniše sistem rezervacije i provera?
Postupak rezervacije je relativno jednostavan. Posetioci se mogu prijaviti putem zvaničnih aplikacija ili veb sajtova koje vodi lokalna uprava ili turistička zajednica određene regije. U nekim slučajevima, kao na Cala Goloritzé, ulaz se plaća, dok je kod drugih plaža ulaz besplatan, ali broj mesta je ograničen.
Rezervacija se može napraviti nekoliko dana unapred, a sistemi obično omogućavaju odabir datuma i vremenskog perioda. Na ulazu se pokazuje QR kod ili potvrda, a često postoji i fizička kontrola pristupa od strane lokalnih vlasti ili volontera.
Nagli porast broja turista narušava ekosistem
Glavni razlog za uvođenje ovog sistema je zaštita životne sredine. Sardinijske plaže često se nalaze unutar zaštićenih prirodnih područja ili nacionalnih parkova, a nagli porast broja turista, posebno tokom leta, doveo je do erozije tla, zagađenja i narušavanja ekosistema. Ograničavanjem broja posetilaca i kontrolom pristupa, lokalne vlasti pokušavaju da smanje uticaj masovnog turizma. Osim toga, ovim se poboljšava i iskustvo za same posetioce. Manje gužve znače više prostora za uživanje, bez borbe za svaki centimetar slobodnog mesta.
Reakcije su podeljene
Reakcije su podeljene. Mnogi turisti i lokalni stanovnici podržavaju ovaj sistem jer veruju da je to jedini način da se očuva ono zbog čega su te plaže i postale poznate. Ekoturizam i održivost postaju sve važniji faktori pri izboru destinacije, posebno među mlađim putnicima. S druge strane, deo javnosti smatra da je sistem rezervacija ograničavajući, posebno za one koji nisu skloni planiranju unapred. Tu su i tehničke poteškoće. Aplikacije nisu uvek dostupne na više jezika, a internet signal na ostrvu ponekad nije stabilan. Takođe, postoji zabrinutost da se plaže na ovaj način "privatizuju" i postanu dostupne samo onima koji su upoznati sa funkcionisanjem sistema.
Jedno je sigurno: o sličnom sistemu razmišljaju i druge destinacije u Italiji i na Mediteranu, pa bi, čini se, rezervacija mesta na plaži mogla postati uobičajen, sastavni deo letnjeg odmora.
BONUS VIDEO:
(putnikofer.hr./MONDO)