Slušaj vest

Američki predsednik Donald Tramp je ove nedelje predstavio svoj ambiciozni odbrambeni sistem "Zlatna kupola", koji bi trebalo da zaštiti vazdušni prostor Sjedinjenih Država, po uzoru na njihovog partnera Izraela, od mogućeg neprijateljskog raketnog napada.

Obećano je da će projekat, procenjen na 175 milijardi dolara, biti završen do kraja njegovog drugog mandata, a vodiće ga general Majkl Getlen, zamenik šefa svemirskih operacija. Ukupno 25 milijardi dolara biće obezbeđeno od prihoda ostvarenih Trampovom poreskom reformom, za čije usvajanje pokušava da pridobije sve skeptičnije republikanske predstavnike u Kongresu.

Donald Tramp
Foto: EPA-EFE/ALEXANDER DRAGO / POOL

Značajno drugačije od Gvozdene kupole

"Naša Zlatna kupola moći će da presretne neprijateljske rakete čak i ako budu lansirane sa druge strane sveta", hvalio se Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu tokom predstavljanja plana.

Tender će uskoro biti objavljen, a vodeće američke tehnološke kompanije, uključujući i SpaceX, Ilona Maska, moći će da predstave svoje ponude Pentagonu i sekretaru Pitu Hegsetu.

Iako Vašington decenijama pokušava da projektuje raketni štit koji bi obezbedio celu zemlju, to nikada nije realizovano zbog tehnoloških ograničenja i ogromnih troškova. Stručnjaci već izražavaju sumnje u izvodljivost samog projekta, a posebno su zabrinuti zbog kratkih rokova koji bi mogli da utiču na kvalitet.

Zvaničnici američke administracije još uvek ne žele da preciziraju detalje same Kupole, ali su nagovestili da će biti značajnih razlika u poređenju sa izraelskom. Naime, njihova Gvozdena kupola selektivno štiti naseljena područja od pretnji kratkog dometa u zemlji veličine države Nju Džerzi.

profimedia-0811808747.jpg
Foto: Profimedia

Kanađani bi takođe bili pod američkim svemirskim štitom

Tramp, s druge strane, želi sistem protivraketne odbrane baziran u svemiru, sposoban da zaštiti zemlju 450 puta veću od Izraela od naprednih balističkih i hipersoničnih raketa.

Bela kuća tvrdi da su već dobili pozive iz susedne Kanade, koja je navodno takođe zainteresovana za učešće u projektu u zamenu za zaštitu. U izjavi za Rojters, novi kanadski premijer Mark Karni potvrdio je da on i njegovi ministri pregovaraju sa svojim američkim kolegama o novim bezbednosnim i ekonomskim odnosima između dve zemlje, ali nije izneo konkretne detalje.

Zvaničnici Trampove administracije naglašavaju da će se ovaj projekat fokusirati na pretnje koje dolaze iz Kine, Rusije, Irana i Severne Koreje.

Kremlj: Zlatna kupola bi mogla da dovede do obnavljanja kontakata o nuklearnom oružju

Kremlj je u sredu nagovestio da bi planovi američkog predsednika Donalda Trampa za raketni štit "Zlatna kupola" mogli da dovedu do obnove razgovora između Moskve i Vašingtona o kontroli nuklearnog naoružanja u budućnosti.

Tramp je u utorak rekao da "Zlatna kupola" ima za cilj da stvori mrežu satelita za otkrivanje, praćenje i potencijalno presretanje dolazećih raketa, govoreći o sistemu vrednom 175 milijardi dolara.

Upitan o Trampovoj objavi, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da je to suvereno pitanje Sjedinjenih Država.

Na pitanje da li Rusija projekat vidi kao pretnju ruskom nuklearnom paritetu sa Sjedinjenim Državama, on je rekao da nema detalje o američkom projektu.

"U doglednoj budućnosti, sam tok događaja zahteva nastavak kontakata po pitanjima strateške stabilnosti", rekao je Peskov.

peskov.jpg
Foto: YouTube/Screenshot/BBC News

Rusija i Sjedinjene Američke Države, ubedljivo najveće nuklearne sile, izrazile su žaljenje zbog propasti niza sporazuma o kontroli naoružanja koji su imali za cilj da uspore trku u naoružanju i smanje rizik od nuklearnog rata.

SAD krive Rusiju za propast sporazuma kao što su Sporazum o protivbalističkim raketama (ABM) iz 1972. i Sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) iz 1987. godine.

SAD su se povukle iz INF-a 2019. godine, navodeći ruske prekršaje koje je Moskva negirala, a iz ABM-a 2002. godine.

BONUS VIDEO:

03:49
ŠTA SE KRIJE IZA POPUSTLJIVOSTI DONALDA TRAMPA PREMA PUTINU? Izvor: Kurir televizija

(Jutarnji list/Mondo)