Slušaj vest

Američki predsednik Donald Tramp naredio je raspoređivanje 2.000 pripadnika Nacionalne garde u Los Anđeles kako bi se suzbili neredi koji su izbili nakon racija usmerenih na ilegalne migrante.

Ovo, međutim, nije prvi put da Tramp koristi vojsku unutar granica Sjedinjenih Američkih Država. Tokom masovnih protesta 2020. godine, nakon smrti Džordža Flojda, pozvao je guvernere da pošalju snage u Vašington. Neki su to i učinili, dok su drugi odbili, zadržavši Nacionalnu gardu u okviru svojih država.

Neredi u Los Anđelesu Foto: EPA-EFE/ALLISON DINNER, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Tramp je i ranije iznosio planove da Nacionalna garda bude podrška saveznim imigracionim agentima (ICE) u deportacijama, u skladu s njegovom oštrom imigracionom politikom.

Iako Nacionalna garda formalno deluje pod komandom saveznih država, postoje zakonski mehanizmi koji omogućavaju predsedniku da je aktivira u specifičnim okolnostima - poput pobune ili ugrožavanja sprovođenja saveznih zakona.

Ključni pravni osnov za ovakvu odluku jeste Zakon o pobuni (Insurrection Act), koji omogućava federalizaciju Nacionalne garde u vanrednim situacijama. Tako je, na primer, 1992. godine predsednik Džordž H. V. Buš aktivirao ovaj zakon tokom nasilnih nemira u Los Anđelesu, nakon što su oslobođeni policajci koji su brutalno pretukli Rodnija Kinga. Na zahtev tadašnjeg gradonačelnika i guvernera Kalifornije, federalne snage su poslate da uspostave red u gradu.

Međutim, zakoni koji regulišu ovakve intervencije često su nedovoljno precizni i ostavljaju prostor za različita tumačenja, naročito u vezi sa odnosom savezne i državne vlasti i pitanjem da li predsednik može samostalno rasporediti gardu bez saglasnosti guvernera.

Tužilac najavljuje dolazak garde u roku od 24h

Privremeni američki tužilac za Srednji okrug Kalifornije, Bil Esajli, izjavio je za "New York Times" da će 2.000 pripadnika Nacionalne garde stići u Los Anđeles u roku od 24 sata, navodeći da je njihovo prisustvo "neophodno za uspostavljanje reda".

Gradonačelnica Los Anđelesa, Karen Bas, međutim, tvrdi suprotno - Nacionalna garda nije raspoređena u gradu, niti je njihovo prisustvo potrebno.

U objavi na mreži "X", Bas je kritikovala "ICE" racije i nasilje koje je, kako tvrdi, pratilo proteste protiv njih, zahvalivši lokalnoj policiji i snagama reda na radu tokom subotnje večeri.

Za lokalnu televiziju "Fox" rekla je da je Trampova odluka o slanju garde "potpuno nepotrebna", podsećajući na krvave nemire iz 1992. godine u Los Anđelesu, kada je poginulo više od 50 ljudi, a hiljade su uhapšene.

"To će samo uznemiriti stanovnike"

"Ako želite da se to ponovi, pošaljite vojsku ili prekomerni broj policajaca. To neće rešiti ništa - samo će uznemiriti građane", poručila je Bas.

Kako prenosi "NBC News", ona je razgovarala s predstavnicima Trampove administracije i naglasila da je grad "dobro pripremljen" za eventualne incidente.

"Slanje 2.000 pripadnika garde neće imati pozitivan efekat i samo će dodatno zakomplikovati situaciju", zaključila je gradonačelnica.

BONUS VIDEO:

02:49
"IZA RASKOLA TRAMPA I MASKA STOJE DELIKATNI PODACI ČIJE RAZOTKRIVENJE MOŽE UNIŠTITI AMERIKU!" Stručnjaci za Kurir televiziju o otvorenom sukobu sa milijarderom! Izvor: kurir televiziju