Lagard će danas održati konferenciju za novinare na kojoj će nešto važno objaviti, saopštio je zvaničnik Ministarstva finansija, ne želeći da iznese detalje.

"Razumeo sam da će Lagard da objavi svoju kandidaturu. Sada je sve jasno sa evropske strane, postigli smo konsenzus", prenela je agencija Rojters reči jednog neimenovanog diplomate.

Barozo je u saopštenju ocenio da Lagardova ima sve kvalitete koji su potrebni za rad na stabilnosti globalne ekonomije.

"Lagardova uživa dobar glas u međunarodnoj zajednici", naveo je Barozo, preneo je Rojters.

"Evropska komisija... veruje da su kvaliteti Lagardove, kao i njeno angažovanje na jačanju globalne ekonomske uprave, nužni za izvršenje misije MMF-a i njegov vitalni doprinos stabilnosti međunarodne ekonomije", kazao je predsednik EK.

Lagard je dosad najizgledniji kandidat da zameni Dominik Stros-Kana, koji je prošle nedelje podneo ostavku na čelno mesto u MMF-u kako bi se odbranio od optužbi za pokušaj silovanja jedne njujorške sobarice.

Sve do danas ona se nije oglašavala, iako je od trenutka kada je izbila seks afera bivšeg izvršnog direktora MMF Dominika Stros-Kana, optuženog za seksualni napad, važila za "najjačeg" kandidata.

Mesto šefa MMF, kao rezultat džentlmenskog sporazuma Evropljana i SAD iz vremena posle Drugog svetskog rata, tradicionalno pripada Evropljanima, pa je sva prilika da će tako biti i ovoga puta.

Nemačka, Velika Britanija i druge evropske zemlja već su najavile da će podržati izbor Lagardovu, iako se zemlje u razvoju i zemlje BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) zalažu da na to veoma važno mesto treba da dođe kandidat sa najboljim kvalifikacijama, bez obzira odakle potiče.

Lagardova važi za dobrog pregovarača, ali ne i za ekonomskog vizionara. Upućeni ističu da će ona u svakom slučaju dovesti do promene stila rada MMF i da se neće odlučiti za radikalne solucije prilikom rešavanja dužničke krize u Evropi.

Kao advokat, stručnjak za radno pravo, nema akademski pedigre, odnosno doktorat iz ekonomskih nauka, koji je doneo poštovanje njenom prethodniku, međutim, taj nedostatak je nadomestila iskustvom koje je stekla tokom francuskog predsedavanja G 20 i rešavanjem ekonomske krize u kojoj se našla zona evra, preneo je Rojters.

Stekla je reputaciju osobe koja je u stanju da sklapa sporazume pod pritiskom, uspela je da prevaziđe otpor Kineza u pogledu indikatora za merenje globalne ekonomske neravnoteže i smanji strah Nemačke zbog stvaranja mehanizma za spasavanje u okviru zone evra.

"Lagardova će nastaviti da radi ono što je činio Stros-Kan", izjavio je ekonomista iz Dojče banke Žil Mek.

"Ona će doneti francuske vrednosti, što nam je trenutno i potrebno, ali i razumevanje za anglosaksonski pristup", dodao je on, prevashodno misleći na to da će Lagardova doneti francusku viziju važnosti socijalnog davanja.

Bivši vodeći ekonomista MMF Kenet Rogof, koji sada predaje na Harvardu, kaže za Lagardovu da je impresivna, politički pronicljiva i snažna ličnost. Na finansijskim skupovima širom sveta tretiraju je praktično kao rok zvezdu, dodao je on.

Ona je, inače, živela 25 godina u SAD i ima kontakte i poštovanje u Vašingtonu, na Vol stritu i u Evropi.

Kritičari navode da nije ekspert za ekonomiju i da je tokom svog mandata, uglavnom, izvršavala naredbe iz Jelisejske predsedničke palate.

Oni koji su joj blagonakloni, pak, smatraju da je MMF pun ekonomskih eksperata, ali da je toj organizaciji potreban neko ko razume osetljiva politička pitanja, neko ko je lider i ume da pregovara.

A svi koji poznaju bivšu šampionku u sinhronom plivanju i prvu ženu predsedavajućeg čikaške advokatske kompanije Bejker i Mekenzi, slažu se da ona ima izuzetan instinkt za osetljiva politička pitanja.

(Tanjug)