• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija očekuje pravičan proces Mladiću

Rusija očekuje da će sudski proces Ratku Mladiću biti pravedan i nepristrasan, javile su ruske novinske agencije, pozivajući se na rusko Ministarstvo inostranih poslova.

"Polazimo od toga da će sudski proces Mladiću imati pravedan i nepristrasan karakter“, izjavio je Interfaksu opunomoćenik za ljudska prava, demokratiju i vladavinu zakona pri ruskom MIP-u Konstantin Dolgov.

Agencija RIA Novosti navodi izjavu iz Odeljenja za informacije i medije u MIP-u da Moskva očekuje i da proces bivšem komandantu vojske Republike Srpske "neće biti iskorišćen radi veštačkog odugovlačenja rada Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji".

Šef Komiteta državne Dume za međunarodne odnose Konstantin Kosačov rekao je da vest o hapšenju Mladića izaziva dvostruka osećanja - s jedne strane, ne može se ne pozdraviti to što će se naći pred sudom čovek koji je optužen za strašne zločine, a s druge strane "postoje određene sumnje da će taj sud biti stoprocentno objektivan i pravedan".

"Na žalost, prethodna praksa Haškog tribunala pokazuje da se radilo subjektivno, da se sudilo pre svega licima koja su u sukobima u bivšoj Jugoslaviji učestvovala sa srpske strane", rekao je Kosačov.

On je podsetio da je, prema statistici, ogroman broj presuda, čak 96,80 odsto izrečen Srbima i dodao da je Tribunal doneo nekoliko "čudnih opravdavajućih presuda u odnosu na lica koja su predstavljala druge strane u konfliktu".

Prema njegovim rečima, Haški tribunal je "začuđujuće pasivan kada je reč o takvim događajima kao što je uzimanje ljudskih organa na Kosovu".

Kosačov je naglasio da će Moskva "sigurno pratiti Mladićev predmet u sudu i da će insistirati da sudski proces bude zaista objektivan".

"Rusija ne treba da bude advokat u ovoj situaciji, ali treba da insistira na pravednom i poštenom suđenju", dodao je Kosačov.

On je ocenio da će, nakon hapšenja Mladića, "srpske vlasti naglo aktivirati pokušaje da ubrzaju ulazak Srbije u EU" i dodao da ih u tom procesu "očekuju određena razočarenja".

"Sada nastaje veoma zanimljiva situacija, jer je osnovna prepreka za ulazak Srbije u EU uklonjena", rekao je Kosačov.

On smatra da ima osnova za pretpostavku da je odgađanje tog procesa zbog Mladića bilo samo opravdanje, jer se EU suočava sa teškoćama u svom razvoju.

Predstavnik Rusije u NATO-u Dmitrij Rogozin izjavio je da će se o pravdi Haškog tribunala moći govoriti tek kad za ubistva budu odgovarali i protivnici Srba i NATO koji je bombardovao Srbiju.

Bivši visoki funkcioner ruskog Ministarstva odbrane Leonid Ivašov smatra da je Ratko Mladić bio heroj i da će njegovo izručenje Tribunalu biti greška.

"Mladić je heroj građanskog rata u kome je bilo elemenata mešanja spoljnog faktora. On je, kako je mogao, štitio svoj narod. Izručenje Mladića bio bi akt nacionalne izdaje", rekao je Ivašov.

On je ocenio da će izručenje Mladića dovesti do daljeg raskola među Srbima i do porasta napetosti.

"Srbi će pokazati da su ih konačno slomili, da zaista rade po nalogu Brisela i Vašingtona", rekao je ruski general.

Ruska štampa ocenjuje danas da je hapšenje Mladića došlo u pravi čas za Srbiju jer je time uklonjena glavna prepreka na njenom putu ka dobijanju statusa kandidata od EU.

Dnevnik "Komersant" u tekstu naslovljenom "Srbija iskazala inventivnost" navodi da je uspeh u traženju Mladića postignut "u najpovoljnijem trenutku" jer bi "već za mesec dana Srbija mogla da se oprosti od perspektiva evropske integracije".

"Kada su u julu 2008. godine sve vodeće zemlje Zapada toplo pozdravile hapšenje Radovana Karadžića, u Beogradu su očekivali brzu političku nagradu u vidu ubrzanja procesa integracije u Evropsku uniju. Međutim, svega tri dana posle hapšenja bivšeg lidera Srba u Bosni, EU i SAD su obnovile pritisak na Beograd, tražeći što brže hapšenje Ratka Mladića", podseća "Komersant".

Za Mladićem je proglašen "pravi lov", ali je on ostao neuhvatljiv "iako je za njegovo hvatanje bila obećana nagrada od 10 miliona evra", piše taj list, prenoseći i da je Tadić posebno naglasio da "datum hapšenja Mladića nije biran".

"Nismo kalkulisali kada i kako", rekao je predsednik Srbije, a prenosi "Komersant", dodajući da je, ipak, hapšenje najtraženijeg optuženika za Srbiju došlo "u pravi čas".

"Kritika haškog tužioca bila bi za Beograd ravna smrtnoj presudi", pred junsku odluku EU o početku pregovora za dobijanje statusa kandidata za učlanjenje, navodi "Komersant".

"Nezavisimaja gazeta" ističe da je "Srbija, izgleda, uklonila poslednju prepreku na svom putu u EU", prenoseći i izjavu direktora odeljenja u Evropskom institutu za etnopolitičke i međudržavne konflikte Pavela Kandelja da je "formalno uklonjena poslednja glavna prepreka na putu Srbije u EU".

Istoričar u Institutu pri Ruskoj akademiji nauka je, istovremeno, procenio da će izručenje Mladića predstavljati "ozbiljno iskušenje za srpsku vladu".

Zvanična "Rosijskaja gazeta" u tekstu "Mladić se predao bez bitke", piše da je dalja sudbina Mladića jasna – "on će se naći pred Međuanrodnim sudom za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, koji ga optužuje za zločine protiv čovečnosti, kršenje pravila rata i genocid".

Taj list ocenjuje da se javno mnjenje u Srbiji "podelilo" i da "jedni pozdravljaju hvatanje generala, jer ono otvara Srbiji put u EU" a da "drugi osećaju stid za postupke svog rukovodstva".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image