Samo nekoliko meseci posle dolaska na vlast pukovnika Gadafija, američki vojnici su 11. juna 1970. bili prisiljeni da napuste vojne baze, uključujući i Mitigu, istočno od Tripolija.

Jake eksplozije čule su se popodne u centru glavnog grada, Tripolija koji su nadleteli borbeni avioni.

Libijske vojne snage danas su pokrenule ofanzivu protiv pobunjenika uprkos novom pokušaju posredovanja na predlog Trske, i, po prvi put, napale istorijski grad Gadames jugozapadno od Tripolija i bombardovale pobunjenu enklavu Misrata.

Gadames, nazvan "Biser pustinje", jedan je od najstarijih gradova u pred-saharskoj oblasti. Nalazi se na granici Tunisa i Alžira, i deo je svetske baštine UNESCO od 1986.

Turska je u petak pokušala da posreduje, posle neuspeha Afričke unije i Rusije.

Pukovniku Gadafiju "nema alternative nego da napusti Libiju, uz garancije koje će biti date (...) Mi smo rekli da ćemo mu pomoći da bude poslat tamo gde želi", rekao je turski premijer Redžep Tajip Erdogan.

"U zavisnosti od njegovog odgovora, obratićemo se našim saveznicima (NATO), ali, nažalost, odgovor još nismo dobili", dodao je on.

Turska, jedina islamska zemlja u NATO, ne učestvuje u vazdušnim napadima započetim 19. marta na snage bliske Gadafiju koji odbija da se odrekne vlasti i nastavlja borbu sa pobunjenicima uprkos međunarodnim sankcijama, izolaciji i napadima NATO.

Više od 1.500 afričkih migranata, uključujući 135 žena i 22 dece, stiglo je u subotu iz Libije na sedam brodova na ostrvo Lampeduza, saopštili su italijanski zvaničnici.

Skoro 900.000 ljudi je pobeglo od izbijanja sukoba u Libiji gde su poginule hiljade, kažu UN.

(Beta-AFP)