• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Italiju čeka sudbina Grčke?

Međunarodni monetarni fond je zatražio od Italije da osigura "odlučno sprovođenje" mera za kresanje izdataka radi smanjenja duga te zemlje - usled zabrinutosti da bi Italija mogla biti sledeća članica zone evra koju bi zahvatila dužnička kriza.

Na veliku ozbiljnost u kojoj se vlada u Rimu nalazi zbog dužničkih problema na koje upozorava MMF ukazuje i odluka italijanskog premijera da u posetu Beogradu, koja je planirana za petak 15. jula, iako je ranije planirano ne povede svoje ključne, ekonomske, ministre.

Berluskoni je, naime, naložio svim ministrima iz ekonomskih resora da se hitno i detaljno pozabave rešavanjem dužničke krize, kako bi Italija izbegla sudbinu Grčke i drugih "perifernih" članica evrozone kojima preti bankrot.

MMF je, inače, u svojoj analizi ocenio da je Vlada Italje možda previše optimistična u pogledu izgleda za ekonomski rast zemlje, preneo je britanski Bi-Bi-Si (BBC).

"Direktori (MMF) su naglasili da je odlučno sprovođenje mera iz tog paketa od ključnog značaja, a neki od njih smatraju da bi dodatne mere štednje mogle imati pozitivan uticaj na poverenje tržišta", ukazano je u saopštenju Fonda.

Eksperti MMF-a ocenjuju da italijanskim planovima za reformu poreskog sistema nedostaju podrobnosti i da vlada mora da učini više na podsticanju ekonomije.

"Samo će održiv rast doprineti smanjenju bremena javnog duga", navedeno je u saopštenju.

Prema prognozi MMF, italijanska ekonomija će ove godine ojačati jedan odsto, prema rastu od 1,3 odsto u 2010.

Italijanski ministar finansija Đulio Tremonti je predložio ostvarenje budžetske uštede od 48 milijardi evra (67 milijardi dolara) u narednom trogodišnjem periodu i cilj za smanjenje budžetskog deficita na nulu do 2014, sa ovogodišnjih 3,9 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Zabrinutost investitora za finansijsku situaciju Italije dovela je juče do povećanja prinosa na italijanske desetogodišnje obveznice na 5,8 odsto, pre nego što je danas došlo do povlačenja na 5,6 procenata.



Analitičari ukazuju da je taj prinos i dalje blizu nivoa na kojima će italijanska vlada imati problema da servisira svoj dug koji sada dostiže više od 120 odsto vrednosti BDP te zemlje.

Zabrinutost zbog sve teže dužničke krize u zoni evra se nastavlja, nakon što je međunarodna agencija za određivanje kreditnih rejtinga "Mudis" juče snizila rejting irskog duga na neinvesticioni nivo, odnosno na status "smeće", uz obrazloženje da postoje "rastući izgledi" da će toj zemlji biti potrebna još jedna pomoć za spasavanje, od Evropske unije i MMF.

Irska je, uz Grčku i Portugaliju, jedna od tri članice evrozone koje su do sada dobile obilnu finansijsku podršku EU i MMF, u ukupnoj vrednosti oko 300 milijardi evra.

Iako još nije i zvanično potvrđeno, neka od rešenja za sadašnju ozbiljnu situaciju u evropskoj ekonomiji mogu biti doneta već u petak 15. jula na hitnom sastanku lidera Evropske unije, javlja Dojče Vele.

Trenutna krizna situacija zapravo je kombinacija dužničkih kriza sa jedne, i osetljivog bankarskog sektora sa druge strane.

Do kraja ove nedelje očekuju se rezultati „stres-testa" koji bi trebalo da ukažu na slabe tačke evropskih banaka, kako bi one mogle same da se rekonstruišu ili budu rekonstruisane.

"Rigorozan 'stres-test', praćen brzom akcijom tamo gde je ona potrebna, osnovni je element našeg odgovora na krizu i doprinos zaustavljanju trenutnih turbulencija na finansijskom tržištu", izjavio je komesar EU za ekonomska pitanja Oli Ren.

Tom 27-očlanom bloku je, međutim, u ovom trenutku potrebno mnogo više kako bi rešio pitanje onoga što je već okarakterisano kao „sistemska kriza". Finansijski stručnjaci kažu da je u toku bitka sa vremenom i da je evrozoni potrebno da već u sledećim danima reaguje i isporuči novi plan za spasavanje Grčke, kako bi se izbeglo da tržišna zbivanja izmaknu kontroli, a da se širenje krize ubrza.

Ministri finansija su za sada izašli samo sa parametrima koji bi trebalo da odrede novi program za Grčku, što podrazumeva mere za jačanje održivosti javnog duga i korake u pravcu smanjivanja troškova servisiranja dugovanja kroz odlaganje potraživanja dugovanja, smanjenje interesnih stopa i učešće privatnog sektora u finansiranju programa.

Signali su jasni, ali se konkretne odluke još čekaju.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image