Ruska Federacija razmatra slanje moćnih hipersoničnih raketa Venecueli zbog pogoršanja odnosa ove zemlje sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše britanski "Telegraf". Prema izjavama zvaničnika Kremlja, projektil "Orešnik" je nemoguće presresti i on može da nosi konvencionalne ili nuklearne bojeve glave.
Aleksej Žuravljov, zamenik predsednika Odbora za odbranu ruskog parlamenta, upozorio je da bi Amerikance moglo da sačeka "iznenađenje". Time je, prema pisanju britanskog lista, razmatra mogućnost Rusije da pošalje oružje Venecueli.
"Ne vidim prepreke da se prijateljskoj zemlji isporuče nova dostignuća kao što su ‘Orešnik’ ili, recimo, dobro proverene rakete ‘Kalibar' ", rekao je Žuravljov.
Kakva je raketa "Orešnik"?
Prema rečima zvaničnika Kremlja i ruskog predsednika Vladimira Putina, ova raketa je sposobna da pogodi bilo koju metu u Evropi za manje od sat vremena ako se lansira iz Rusije. Prvi put je ovaj projektil upotrebljen u istočnom ukrajinskom gradu Dnjepar u novembru 2024. godine kao odgovor na ukrajinske napade britansko-francuskom raketom "Storm Shadow" po dubini ruske teritorije.
Zašto su u lošim odnosima Amerika i Venecuela?
Sjedinjene Države raspoređuju vojsku u Karipskom moru već mesecima. Dosad je Vašington poslao ratne brodove, ratne avione i marince zbog, kako navodi često američki predsednik Donald Tramp, protoka droge iz Venecuele u SAD.
Vaše mišljenje nam je važno - ostavite komentar, nije potrebna registracija!
BONUS VIDEO: