• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Pustite mučenja, dajte dijamante

EU je zatražila je da se ukine međunarodna zabrana izvoza "krvavih dijamanata" iz Zimbabvea, uvedena 2009, uprkos izveštajima da postoje kampovi za mučenje rudara.

Bi-Bi-Sijev program Panorama otkrio je postojanje kampa za mučenje kojeg su uspostavile sigurnosne snage u Zimbabveu u regionu bogatoj dijamantima.

Glavni kamp za mučenje u lokalnoj zajednici poznat je kao "Dajmond bejz", a svedoci tvrde da se sastoji od vojničkih šatora, zatvora i bodljikave žice koja sprečava njihovo bekstvo.

Kamp se nalazi u blizini Zengenija i Marangea, koji spadaju u najvažnija svetska nalazišta dijamanata, i samo kilometar od rudnika Mbada. Rudnik vodi lični prijatelj predsednika Mugabea.

Policija i vojska vode zloglasne kampove.

"To je mesto gdje vlada okrutnost, a rudari ponekad ne mogu ni da hodaju nakon batinanja koje trpe. Bičuju nas svaki dan, po 40 udaraca tri puta na dan. Mene su tukli i cepanicama, a kamenjem su mi tukli zglobove", kazao je za Bi-Bi-Si jedan bivši zatvorenik koji je pušten.

Mučenja u kampu traju uglavnom po nekoliko dana, a zatočenici se vraćaju u rudnik nakon što u kamp dođe nova "pošiljka", kaže bivši zatvorenik.

Žene puštaju brže, ali najčešće tek nakon što ih siluju, rekao je on.

"Ukoliko neko umre, vojnici ćute o tome i ne dozvoljavaju da to ode u javnost", rekao je za Bi-Bi-Si jedan neimenovani oficir.

Kampovi rade već tri godine, a u Marangeu policija i vojska regrutuju civile da ilegalno kopaju dijamante za njih. Ukoliko zatraže preveliku platu bivaju odvedeni u kampove, kao i u slučaju da civili pokušaju da iskopaju dijamante za sebe.

Međunarodna organizacija koja reguliše trgovinu dijamantima, Kimberli proces, je 2009. godine na dijamante iz Marangea stavila zabranu. Dijamanti su proglašeni "krvavim" i zabranjena je njihova prodaja nažištu.

Zvaničnici su svoju odluku ponovno potvrdili nakon godinu dana, kada su ustanovili da su područja bogata dijamantima u Zimbabveu i dalje problematična, uprkos napretku koji je postignut.

KP je od policije i vojske zatražio da osigura to područje, a svedoci tvrde da upravo oni i vode kampove za mučenje.

EU zahteva da se dopusti prodaja dijamanata iz dva rudnika u Marangeu. Pre dva meseca EU je odbila predlog KP-a da se zabrana ukine, ali sada su spremni na delimično ukidanje zabrane izvoza ukoliko se osigura monitoring nad područjem.

"Ovo je samo poslednji u nizu dogovora koji zanemaruju principe na kojima se zasniva izvoz tih dijamanata i načina na koji se taj posao obavlja", rekla je povodom ovog poteza EU, En Danebek iz advokatskog društva Global vitnes.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image