• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

De Vilpenov "Votergejt"

Samo što je prebrodio najveću krizu od početka mandata, izazvanu njegovim planom o zapošljavanju mladih, francuski premijer Dominik de Vilpen ponovo je glavni akter skandala, nazvanog "francuski Votergejt".

Samo što je prebrodio najveću krizu od početka mandata, izazvanu njegovim planom o zapošljavanju mladih, francuski premijer Dominik de Vilpen ponovo je glavni akter skandala, nazvanog "francuski Votergejt".

Iako još nisu poznati svi detalji afere "Klirstrim" (Clearstream), sigurno je jedino da je reč o državnom skandalu nastalom zbog tajne istrage koju je De Vilpen sproveo 2004. godine povodom prve afere
"Klirstrim", u vezi sa prodajom francuskih fregata Tajvanu 1991.

Na ovaj skandal nadovezale su se anonimne optužbe iz 2004. godine, koje terete francuske političare, medju kojima i ministar policije Nikola Sarkozi, da su imali tajne račune u Centrali za kompezicione poslove u Luksemburgu, gde se vrši plaćanje i razmena hartija od vrednosti.

Centrala je od svog osnivanja 2000. godine umešana u više političko-finansijskih skandala koje je istražio bivši novinar "Liberasiona" Deni Rober u knjigama "Otkrića" iz 2001. i "Crna kutija" iz 2002.

Pošto se pokazalo da je falsifikovana navodna lista sa 800 imena francuskih političara sa tajnim računima, pokrenuta je istraga kako bi se utvrdilo ko je njen autor i da li je državni vrh iskoristio čitav slučaj da bi diskreditovao političke protivnike sa desnice i levice.

Na udaru se našao i De Vilpen, tadašnji ministar policije, koji se suočio sa teškim optužbama da je koristio tajnu službu kako bi se obračunao sa svojim političkim protivnikom Sarkozijem. Optužen je da je tajno angažovao generala Filipa Rondoa, jednog od najuspešnijih francuskih špijuna, da ispita navodnu umešanost Sarkozija.

Vilpen, medjutim, nije jedini na udaru. General Rondo je u svom iskazu pred sudijama krajem marta rekao da mu je tadašnji ministar unutrašnjih poslova preneo "nalog" šefa države koji je, navodno, u januaru 2004. tražio da se sprovede tajna istraga o Sarkozijevoj vezi sa "Klirstrimom".

Dnevnk "Mond" navodi da su istražni organi u Rondovoj kući pronašli pisane poruke u kojima je naznačeno da je Sarkozi predmet istrage, na kojima je zabeležen i komentar o "Vilpenovoj opsesiji Sarkozijem".

Vilpen je u petak oštro odbio ove optužbe, izjavivši da nikada nije pričao sa pomenutim generalom o tome da li Sarkozi ima tajni bankarski račun u "Klirstrimu" ili ne. Objasnio je da je od Rondoa tražio da pokrene istragu kako bi se razotkrila mreža "poput mafijaške" umešana u medjunarodnu korupciju, a ne da bi se diskreditovali političari koji su navodno imali koristi od ovih ilegalnih poslova.

Njega je, medjutim, odmah demantovao Rondo, koji je izjavio da je takav nalog dobio od ministra odbrane Mišel Alio-Mari, a da je na sastanku sa Vilpenom "pomenuto Sarkozijevo ime".

Tokom pregleda kancelarije Alio-Mari, koju mediji optužuju da nije na vreme izašla sa informacijama kojima je raspolagala o ovom slučaju, zadržan je njen dnevnik u kome se istražni organi nadaju da će naći tragove koji će pomoći u razjašnjenju afere.Vilpenov kabinet je saopštio da je iz kancelarije sudskim organima predat sav material koji ima veze sa slučajem.

Afera je dobila i medjunarodnu dimenziju nakon što je Rober, autor kontraverzne knjige u kome je razotkriven čitav skandal, izneo tezu koju su preuzeli francuski mediji po kojoj iza lažnih lista stoji 40- godišnji franko-libanski kompjuterski stručnjak Imad Laud koji je, prema ovom izvoru, jedno vreme radio za francusku obaveštajnu službu i saradjivao sa generalom Rondom.

Francuski mediji navode da je on u srodstvu sa prosirijskim libanskim predsednikom Emilom Laudom, a da preko tasta navodno ima bliske veze sa francuskim predsednikom Širakom.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image