Prema tim navodima, u Berlin će doputovati i zet američkog predsednika Donalda Trampa, Džared Kušner. Vitkof i Kušner su nedavno, po nalogu administracije u Vašingtonu, vodili pregovore sa ukrajinskim i ruskim predstavnicima o uslovima prekida vatre u Ukrajini.
Cilj: "pregovaračka ponuda Rusiji"
Cilj razgovora u Berlinu jeste usaglašavanje zajedničke pozicije za postizanje mirovnog sporazuma sa Rusijom. Kako je izjavio predstavnik francuskog predsedništva, trebalo bi da se formuliše pregovaračka ponuda koja bi bila upućena Moskvi.
To što Sjedinjene Američke Države u Nemačku šalju čak dva izaslanika može se tumačiti kao znak optimizma američke administracije, ocenjuje dopisnik nemačkog ARD-a iz Vašingtona Samuel Jakiš. On podseća da je još u četvrtak iz Bele kuće poručeno da će američka strana učestvovati na sastanku samo ukoliko bude dovoljno suštinskog napretka ka prekidu vatre.
Očekuju se i Makron i Starmer
Na sastanku u Berlinu, koji je zakazan za ponedeljak, trebalo bi da učestvuju i francuski predsednik Emanuel Makron, britanski premijer Kir Starmer i nemački kancelar Fridrih Merc. Očekuje se i dolazak visokih predstavnika Evropske unije i NATO-a.
Nemačka vlada je već potvrdila da će kancelar Fridrih Merc u ponedeljak primiti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na razgovore o ekonomskim pitanjima, kao i na "razmenu mišljenja o stanju mirovnih pregovora u Ukrajini“. Kako je saopšteno, u večernjim satima razgovorima bi trebalo da se pridruže i brojni evropski šefovi država i vlada, kao i čelnici Evropske unije i NATO-a.
Merc je u petak izjavio da i dalje postoji velika potreba da se razreše ključna pitanja u međunarodnim naporima za okončanje rata i obezbeđivanje bezbednosnih garancija za Ukrajinu.
"Razgovori se ovih dana vode veoma intenzivno“, rekao je Merc. "Pokušavamo da u razgovore koje vodimo međusobno, kao i sa ukrajinskom vladom i ukrajinskim predsednikom, uključimo i vladu Sjedinjenih Američkih Država.“
Američki plan predviđa ustupke Ukrajine
Sjedinjene Američke Države su pre oko tri nedelje predstavile plan za okončanje rata u Ukrajini, koji je u svojoj prvobitnoj verziji u velikoj meri izlazio u susret ratnim ciljevima Rusije. Na insistiranje Ukrajine i njenih evropskih saveznika, dokument je u ključnim tačkama naknadno izmenjen.
I pored tih izmena, Sjedinjene Američke Države i dalje očekuju da Ukrajina napravi značajne teritorijalne ustupke Rusiji. Moskva, međutim, zasad ne pokazuje nikakvu spremnost da odustane od svojih prvobitnih ratnih ciljeva, niti da se upusti u diplomatske pregovore o okončanju rata.
BONUS VIDEO: