Istovremeno, pojedini mediji nezvanično najavljuju da bi se dvojica lidera mogla sresti naredne sedmice, moguće u utorak.

Dnevnik "Izvestija" piše, pozivajući se na izvor iz administracije ruskog predsednika da će se Kim i Medvedev sresti sledeće sedmice u glavnom gradu istočnosibirske ruske republike Burjatije, Ulan-Udeu, na čijoj će se železničkoj stanici zaustaviti lični oklopni voz severnokorejskog lidera kojim je jutros ušao u Rusiju.

Agencija Frans pres prenela je izjavu "ruskog zvaničnika upoznatog sa rasporedom Medvedeva" koji je zahtevao anonimnost, da će Kim ostati u Rusiji oko nedelju dana i da će se sresti sa Medvedevom "sredinom iduće sedmice", dok južnokorejska agencija Jonhap (Yonhap) piše da će se to desiti u utorak, kao i da će se Kim sresti sa premijerom Rusije Vladimirom Putinom.

Jonhap je 11. avgusta pisao i da će u septembru biti u Vladivostoku svečano otvaranje gasovoda koji spaja Sahalin i Vladivostok, te da se očekuje da Putin prisustvuje ceremoniji.

Agencija Itar-Tass podseća da je prva zvanična poseta Rusiji generalnog sekretara Radničke partije Koreje i predsednika Državnog komiteta odbrane Demokratske Narodne Republike Koreje (što su njegove zvanične funkcije), bez presedana trajala od 26. jula do 18. avgusta 2001. godine, kada je železnicom prešao od Vladivostoka do Moskve i Sankt-Peterburga,sa zaustavljanjem u Novosibirsku, Omsku, Habarovsku i drugim ruskim gradovima.

Razgovori sa tadašnjim predsednikom Putinom rezultirali su potpisivanjem Moskovske deklaracije u kojoj su strane potvrdile nameru da doprinose globalnoj stabilnosti i jačaju bilateralne odnose.

Drugi put je Kim posetio Rusiju avgusta 2002. i tada se tokom četiri dana upoznavao sa ruskim Dalekim istokom i regionalnom ekonomskom politikom.



"Izvestija" uoči posete pišu da će susret Medvedeva i Kima biti održan najverovatnije sresti u užem sastavu i da bi strane mogle da razmotre mogućnost obnavljanja šestostranih pregovora o severnokorejskom nuklearnom pitanju, nakon razgovora šefova diplomatije o tome na marginama samita ASEAN-a na Baliju.

Portal "gazeta.ru" preneo je izjavu glavnog urednika časopisa "Rusija u globalnoj politici" Fjodora Lukjanova da će Medvedev i Kim razmotriti najverovatnije ekonomsku saradnju, između ostalog, polaganje gasovoda preko čitavog Korejskog poluostrva, i kroz Južnu i kroz Severnu Koreju.

Zajednički projekat dve Koreje uz učešće Rusije kao neutralne strane, može da doprinese izlasku iz čorsokaka u njihovom konfliktu, ocenjuje ruski ekspert.

Naučni saradnik Instituta Dalekog istoka Ruske akademije nauka Konstantin Asmolov ne isključuje mogućnost da u Ulan-Udeu bude potpisan sporazum o izgradnji gasovoda za Severnu Koreju, a "Izvestija" pišu da "Gazprom" priprema projekat "organizovanja isporuka gasa u DNRK koji će biti realizovan ukoliko rukovodstvo te zemlje redukuje nuklearni program".

Uoči posete, Ministarstvo inostranih poslova Rusije saopštilo je da je na zahtev severnokorejske vlade Rusija odlučila da stanovništvu Severne Koreje, koje trpi veliki deficit prehrambenih proizvoda, uputi humanitarnu pomoć od 50.000 tona pšenice, i da je juče u jednu severnokorejsku luku dovežena prva tura ruskih žitarica.

"Ovu humanitarnu operaciju posmatramo kao doprinos jačanju dobrosusedskih odnosa između naroda naše dve zemlje", navelao je ruski MIP u saopštenju.

(Tanjug)