Kako predviđa nacrt direktive Evropske komisije koji bi trebalo da bude predstavljen u septembru to je predviđeno za svako razdoblje duže od pet dana.

List Fajnenšel tajms piše da predlog nameće stroge uslove za uvođenje kontrole među zemljama, uključujući maksimalno razdoblje od šest meseci i provere svakih 30 dana kako bi se utvrdilo da li su kontrole potrebne.

Međutim, taj predlog Evropske komisije mogao bi da nađe na otpor mnogih vlada, posebno Francuske, jer žele da imaju više prostora kada se radi o suspenziji putovanja bez graničnih kontrola u izuzetnim okolnostima.

Francuska i više severnoevropskih zemalja žele da imaju više slobode u odlučivanju da izoluju zemlje članice za koje smatraju da ih koriste ilegalni imigranti da bi ušli u njihove zemlje.

Predlog bi, pak, mogao da dobije podršku istočnih i južnih zemalja EU od kojih mnoge imaju granicu sa zemljama koje nisu članice EU. One, kako prenose mediji, nisu sklone jednostranim akcijama pojedinačnih zemalja, van strogo kontrolisanog okvira.

Posebni mehanizam koji, takođe, predlaže Komisija ojačaće inspekcije na prelazima na granicama EU.

Zemlje koje ne budu uspevale da reše taj problem mogu, po predlogu, biti isključene iz Šengena na neodređen period.

Grčka, čije se porozne granice s Turskom trenutno kontrolišu uz pomoć EU, mogla bi se prva naći na meti takvog režima.

Promene pravila Šengena prvi su zatražili francuski predsednik Nikola Sarkozi i italijanski premijer Silvio Berluskoni, posle velikog priliva imigranata iz severne Afrike.

Pošto predlog bude predstavljen u septembru, mora dobiti zeleno svetlo Saveta EU i Evropskog parlamenta.

(FoNet)