• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekonomisti UN raspalili i po Evropi i po SAD

Treba hitno da promenimo pravac kojim se krećemo, kaže u izveštaju o globalnoj ekonomskoj situaciji grupa stručnjaka UNCTADA. Odgovor na krizu baziran na štednji i na pooštravanju fiskalne politike pogrešno je osmišljen i neprikladan.

Primena vladinih mera štednje i smanjenja deficita gura svetsku privredu prema katastrofi i predstavlja pokušaj ugađanja globalnom finansijskom tržištu, saopštila je danas organizacija ekonomskih stručnjaka Ujedinjenih nacija, pri Konferenciji UN-a o trgovini i razvoju (UNCTAD).

U godišnjem izveštaju UNCTAD-a, pod nazivom "Izazovi postkriznih mera u svetskoj privredi", oštro su kritikovane američka i evropska ekonomska politika i zatraženo je povećanje plata, stroža kontrola finansijskih tržišta, uključujući povratak sistemu kontrolisanog deviznog kursa i svesni prekid razmišljanja fokusiranog na tržište, preneo je Rojters.

"Naša poruka je veoma pragmatična: treba hitno da promenimo pravac kojim se krećemo", izjavio je generalni sekretar UNCTAD-a, Supačai Paničpakdi, nekadašnji čelnik Svetske trgovinske organizacije.

On je dodao da je odgovor na krizu, sa naglaskom na pooštravanju fiskalne politike, pogrešno osmišljen i neprikladan.

Glavni autor izveštaja, Hajner Flasbek, izjavio je da je sadašnje stanje globalne privrede izuzetno opasno i da će, bez dodatnog stimulansa, u najboljem slučcaju doći do desetogodišnje stagnacije.

Mere koje se trenutno sprovode su katastrofalne, rekao je Flasbek, direktor odeljenja za globalizaciju i razvojne strategije Konferencije UN-a o trgovini i razvoju i bivši zamenik nemačkog ministra finansija.

"Ako su kamatne stope blizu nule, a vlade se drže politike ne samo zadržavanja postojećih fiskalnih deficita već i njihovog utvrđivanja, kao i smanjenja javne potrošnje, završićemo u stalnoj recesiji", upozorio je Flasbek.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image