Izrael i Sjedinjene Američke Države započeli su zajedničku vojnu operaciju “Epski bes” u subotu 28. februara vazdušnim napadima na Iran kada je ubijen vrhovni vođa Irana Ali Hamnei. Završen je 55. dan rata na Bliskom istoku, a od najvažnijih događaja za danas izdvajamo da je američki predsednik Donald Tramp saopštio da bi druga runda mirovnih pregovora sa Iranom mogla da se dogodi već krajem ove nedelje, konkretno u petak 24. aprila.
Takođe, Tramp je objavio vest i da su lideri u Iranu prihvatili njegovu molbu da ne ubiju osam žena, demonstrantkinja, koje su bile osuđene na pogubljenje. Trebalo je da budu ubijene danas, ali je američki predsednik da su četiri žene odmah puštene na slobodu, dok su druge četiri dobile zatvorske kazne od mesec dana.
Ako vas zanimaju vesti od srede 22. aprila, možete se informisati u našem jučerašnjem blogu.
SAD zaustavile 31 brod: Iran upozorava na prepreke u pregovorima
Sjedinjene Američke Države saopštile su da su u okviru pomorske blokade prema Iranu preusmerile ukupno 31 brod, uglavnom naftnih tankera, koji su, kako se navodi, postupili po izdatim naređenjima. Prema informacijama Centralne komande SAD, plovilima je naloženo da promene kurs ili se vrate u matične luke.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan ocenio je ovu blokadu kao jednu od ključnih prepreka za vođenje "stvarnih i iskrenih pregovora" sa Vašingtonom, javlja BBC.
Sa druge strane, portparolka Bele kuće Karolajn Livit izjavila je da je Donald Tramp zadovoljan sprovođenjem ove mere, naglašavajući da je blokada "efikasna i uspešna".
Novi pregovori u Vašingtonu: Ključni cilj prekid izraelskih napada
Izrael i Liban održaće novu rundu pregovora u Vašingtonu, dok se razmatra produženje desetodnevnog primirja.
Predsednik Libana, Džozef Aun, naveo je da su ključni ciljevi razgovora prekid izraelskih napada, povlačenje izraelskih snaga, razmena zarobljenika, raspoređivanje vojske na granicama i početak obnove uništene infrastrukture. Ovi pregovori predstavljaju važan korak ka smanjenju tenzija i mogućem dugoročnijem miru u regionu.