• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pismo princa Čarlsa "ekselenciji" Gadafiju

U jednoj od palata bivšeg libijskog lidera Moamera Gadafija pronađeno je pismo princa Čarlsa u kome mu se ulagivački obraća sa "Vaša ekselencijo", piše "Dejli mejl".

List navodi da je ovakav odnos britanskog establišmenta prema omraženom Gadafijevom režimu nova sramota za Britance, a usledilo je i otkriće da je princ Endrju korišćen kao posrednik u saradnji sa Gadafijem.

Pismo princa Čarlsa poslato je 7. juna 2007. godine, a pronađeno je u palati Saifa Islaima, Gadafijevog sina koji se školovao u Londonu.

U svom pismu princ hvali diktatora zbog njegovog rada sa hrišćanima, žrtvama side, kao i britanskim savetom.

"Želeo sam da napomenem Vašoj ekselenciji koliko sam dirnut širokogrudošću ovih događaja", navodi on.

Pismo je poslato Gadafiju samo nedelju dana nakon što je Toni Bler, bivši britanski premijer, posetio Libiju sa ciljem da britanskim kompanijama obezbedi poslove eksploatacije nafte.

Princ je u pismu naveo i da je obavešten o Blerovoj poseti, kao i o pozitivnom razvoju događaja između Libije i Velike Britanije.

Drugo pismo Gadafiju poslao je i Toni Bler, mesec dana kasnije, u kome je naglasio rešenost njegove vlade da postigne dogovor sa režimom u Tripoliju.

Otkriveno je i vatreno pismo koje je libijskom diktatoru uputio Gordon Braun septembra 2007. godine, insistirajući da se pukovnik sastane sa princom Endrjuom, Čarlsovim bratom.

Kako prenose izvori iz kraljevstva, Čarlsovo pismo bilo je poslato na insistiranje britanske vlade, kako bi se priključio međunarodnoj intervenciji da se oslobode šest bugarskih medicinskih sestara koje su zatvorene 1998. godine kada su bile lažno optužene da su decu u Libiji zarazile virusom side.

One su na početku bile osuđene na smrt, ali im je kazna preinačena u doživotnu robiju, a kasnije su i oslobođene nakon intenzivnih pregovora u koje su se uključile zemlje širom Evrope.

Princ od Velsa je diskretnim pismom Gadafiju u kome se ne pominju Bugarke direktno, pokušao da podrži internacionalnu diplomatiju, i na neki način, smiri situaciju.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image