• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Do Marsa i natrag, a nisu se makli iz Moskve

Međunarodna posada istraživača okončala je danas 520-dnevnu simulaciju leta na Mars unutar mreže modula bez prozora u svemirskom istraživačkom centru u Moskvi.

Pripadnici posade koju su činila tri Rusa, jedan Francuz, polu-Italijan polu-Kolumbijac i Kinez "vratili su se na zermlju": izašli su iz postrojenja u zapadnoj Moskvi bledi ali nasmešeni.

Oni su u postrojenju u kome je simuliran put na Mars preživeli boravak u zatvorenom prostoru, stres i umor jednak onom koji bi pretrpeli na stvarnom interplanetarnom putovanju, ali bez bestežinskog stanja.

"Članovi posade osećaju se dobro, svi sistemi su dobro funkcionisali. Program eksperimenta je u potpunosti ispunjen", rekao je Anatolij Grigorijev, potpredsednik Ruske akademije nauka koja je nadgledala sprovođenje eksperimenta.

Članovi posade su putem Interneta imali komunikaciju za svojim porodicama i organizatorima, ali je ona povremeno ometana ili odlagana kako bi se simulirali svi mogući efekti svemirskog putovanja.

Jeli su konzerviranu hranu, sličnu onoj koja se "služi" na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Organizatori su naveli da će svaki član posade za učešće u eksperimentu dobiti oko 100.000 dolara, osim kineskog istraživača čiju nagradu kineski zvaničnici nisu obelodanili.

Vitalij Davidov, zamenik šefa Ruske svemirske agencije rekao je da će ovaj eksperiment pomoći da se utre put za stvarnu misiju na Mars.

On je dodao da se pohod na "crvenu planetu" ne očekuje do tridesetih godina ovog veka, kao i da bi trebalo da bude sproveden u bliskoj međunarodnoj saradnji.



(Beta)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image