• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bundestag moli za izvinjenje zbog neonacista

Nemački parlament se u ime neuspešne države izvinio porodicama ljudi koje je tokom prošle decenije ubila teroristička grupa "Nacionalsocijalističko podzemlje".

Poslanici, ministri savezne vlade i savezna kancelarka Angela Merkel stojeći su saslušali kratku deklaraciju o čijem sadržaju su se, prvi put u ovom sazivu Bundestaga, saglasile sve stranke - vladajuće hrišćanske demokrate i liberali, kao i opozicione socijaldemokrate, zeleni i levica.

"Stidimo se zato što bezbednosne vlasti federacije i saveznih pokrajina dugi niz godina nisu bile u stanju niti da razjasne niti da spreče zločine", rekao je predsednik parlamenta Norbert Lamert na početku zasedanja Bundestaga čija je prva tačka neonacistički teror.

Početkom meseca je, samo zahvaljujući spletu okolnosti, otkriveno da je nacistička grupa od 2000. do 2007. ubila devet imigranata i jednu policajku.

Predsednik Bundestaga je pripadnike krugova u kojima su se kretali ubujeni imigranti zamolio i za izvinjenje zbog toga što su tokom dugog niza godina pogrešno vođene istrage i oni sami sumnjičeni za ubistva.

Protekle dve sedmice se ispostavilo da se istraga u vezi sa svim slučajevima vodila u sasvim drugim pravcima, da se najčešće ocenjivalo da je reč o ubistvima iz osvete unutar etničkih grupa, kao i da policijske i bezbednosne vlasti nisu uspostavile vezu između ubistava i akcija ekstremnih desničara i neonacista.

"Mi znamo kakva je naša odgovornost i čvrsto smo odlučili da u potpunosti razjasnimo pozadinu ovih ubistava. Zaštita građana i njihovih života u ovoj zemlji važi za svakoga, nezavisno od porekla, religije ili opredeljenja", rekao je Lamert u Bundestagu.

U nastavku debate je ministar unutrašnjih poslova Hans-Peter Fridrih rekao da su ubistva građana inostranog porekla istovremeno i "napad na nemačko društvo, na slobodarsko uređenje i demokratiju" i nije isključio da bi, uprkos svih zakonskih i proceduralnih teškoća, moglo da dođe do zabrane ekstremno desničarske Nacionaldemokratske partije Nemačke (NPD).

Ova stranka smatra se najuticajnijom političkom snagom na ekstremno desničarskom političkom spektru, a mediji su u više navrata izveštavali da su mnogi njeni istaknuti članovi u bliskim vezama sa pripadnicima neonacističkih grupa.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image