Ono što zabrinjava Svetsku meteorološku organizaciju (SMO), kako je rečeno na konferenciji UN o klimi u južnoafričkom gradu Durbanu, trinaest najtoplijih godina na planeti od kada su počela merenja zabeleženo je u poslednjih 15 godina.

"Nauka je čvrsta i dokazuje bez sumnje da se svet zagreva", rekao je u saopštenju generalni sekrtar SMO Mišel Žaro. On je dodao da ljudska aktivnost tome znatno doprinosi.

"Klimatske promene su realnost i mi već vidimo kako se to odražava na strukturu klime i vremena širom sveta", rekao je on.

Svetska meteorološka organizacija podnela je u Durbanu i u Ženevi, gde joj je sedište, svoj preliminarni izveštaj, zasnovan na prvih 10 meseci ove godine. Konačna verzija izveštaja očekuje se početkom 2012.

Godina 2011. bila je godina ekstremnih vremenskih prilika, navela je ta organizacija. U istočnoj Africi je zbog jake suše umrlo desetine hiljada ljudi, Azija je bila pogođena velikim poplavama koje su odnele brojne živote, a 14 odvojenih vremenskih katastrofa u SAD izazvalo je štetu koja je procenjena na po milijardu dolara za svaku od njih.

Visoke temperature zabeležene su na planeti i pored fenomena "la Ninja" kada niske temperature na površini u ekvatorijalnom delu Pacifika, imaju efekat hlađenja na celoj planeti, navodi SMO.

SMO je naveo da je površina leda u Arktičkom moru 2011. bila druga najmanja od kada se sprovode merenja, a da je zapremina leda bila najniža ikad zabeležena. Naučnici vide Arktik kao najosetljiviji region na planeti i barometar za budućnost.

Danas je drugi dan dvonedeljne konferencije UN o klimatskim promenama u Durbanu, u Južnoj Africi, kojoj prisustvuju predstavnici 183 zemlje. Na konferenciji će učesnici pokušati da odrede kurs borbe protiv globalnog zagrevanja.

Na tim pregovorima treba da se utvrdi da li će industrijske zemlje obnoviti i proširiti obavezu preuzetu Protokolom iz Kjota iz 1997. godine da će smanjiti proizvodnju štetnih gasova, i da li će zemlje u razvoju prihvatiti ograničenja za emisiju tih gasova.

(Tanjug)