"Radimo sve što je u našoj moći da do tog scenarija ne dođe. Ne postoji 'plan B', nema štamparije u podrumima Bundesbanke", rekao je Vajdman novinarima, a prenela agencija AFP.

"Jedine nemačke marke koje još postoje su one koje su izložene u muzeju valuta, kao i one koje nam ljudi i dalje donose da bi ih zamenili" za evre.

Vajdman i nemački ministar finansija Volfgang Šojble otvoriće kasnije danas u Berlinu proslavu kojom se obeležava deset godina od uvođenja evra.

Vajdman je ponovo odbacio pozive političara i ekonomista da ECB treba da pruži veću podršku prezaduženim državama evrozone.

"Moramo da se izborimo sa problemom u korenu, umesto da tražimo neku vrstu nuklearnog rešenja", ukazao je guverner, narugavši se terminu "bazuka" koji su u kontekstu rešavanja krize u poslednje vreme često koristili evropski lideri i analitičari.

Vajdman je napomenuo da fondovi za spas evrozone, privremeni Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) i njegov trajni naslednik Evropski stabilizacioni mehanizam (ESM), treba da pomognu zemljama u problemima.

"EFSF je nadležni organ. Možemo da razgovaramo o garancijama kojima on raspolaže i o tome da li su one dovoljne ili ne, ali ne i o samom instrumentu", dodao je on.

Vajdman smatra da neuspeh strategija koje su trenutno u opticaju proističe iz činjenice da se "na svakom samitu raspravlja o novoj ideji".

"Hajde da prvo uradimo ono što smo smo dosad odlučili, pa cemo videti za dalje", rekao je Vajdman.

Uloga ECB je jasna, ona treba da "održava monetarnu stabilnost", a ne da "finansira vlade" kupovinom njihovih obveznica, insistirao je on.

"Poštovanje linije razgraničenja između monetarne i fiskalne politike pomaže da se sačuva nezavisnost (ECB) i (njena) sposobnost da ispuni svoj mandat", zaključio je guverner Bundesbanke.

(Tanjug)