• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najveći skandali nemačkih političara

Nemački predsednik Kristijan Vulf tajno pozajmio pola miliona evra, (bivši) ministar odbrane Cu Gutenberg prepisao doktorat... Bilo je tu i korupcije, vrnih fondova, vanbračne dece o državnom trošku, seksualnog unemiravanja muških kolega...

Od utaje poreza do prostitucije, od nervnog sloma do materinske sreće, od razvoda do pijanstva, od špijunaže do nedostatka poštovanja, od kavijar-afere do plagijata - sve su to bili razlozi zašto su nemački političari i javne ličnosti u posleratnoj istoriji zemlje morali da napuste svoje ministarske i druge pozicije.

Nemački predsednik Kristijan Vulf (52) se, zbog pozajmljenih, a prećutanih pola miliona evra od žene nemačkog biznismena Egona Gerkensa, luksuznih odmora i nejasnih izjava, našao pod pritiskom javnosti i politike i izgleda ne može više ni napred ni nazad.

''Vulf ne može ni napred ni nazad'', piše nemačka štampa, komentarišući da afera izmiče kontroli, da Vulfu ostaje samo da čeka, jer su njegove mogućnosti za delovanje ograničene i da on, uprkos pristiscima, ne želi da podnese ostavku.

Vulf, međutim, nije jedini nemački političar koji se našao na udaru kritika. I bivši nemački predsednik, pokojni Johanes Rau je imao teškoća sa službenim putovanjima, kao i bivši kancelar Helmut Kol, koji je važio za jednog od aktera finansijskog skandala Hrisćansko-demokratske unije, kada se sadašnja kancelarka Angela Merkel, neki kažu - hladnokrvno - distancirala od svog ''političkog učitelja''.

Osim njih i poznati političar liberal Jirgen Meleman, prema jednima je izvršio samoubistvo neposredno pošto mu je Bundestag oduzeo mandat, dok su drugi govorili da je reč o nesreći u kojoj je, na spektakularan način nastradao - skokom iz padobrana.

Meleman je bio ministar u vladi kancelara Helmuta Kola, imao nesuglasice sa Savetom Jevreja Nemačke, kritikovao politiku Izraela, a kao biznismen bio osumnjičen za finansijske malverzacije i utaju poreza i povukao se sa funckije ministra, jer je na papiru sa logom ministarstva reklamirao biznis svoga šuraka...

Oduzimanjem poslaničkom imuniteta bili su stvoreni uslovi da se protiv njega mogu podiću privatne i službene tužbe.

Ova godina je upamćena po skandalu mladog barona, bivšeg ministra odbrane Karla Teodora cu Gutenberga, koji je zbog plagijata doktorata morao, uz puno buke i negodovanja, da se povuče iz politike.

Mihael Štajner je ostao upamćen kao šef UN misije na Kosovu, ali je poznat i po ''kavijar aferi'' zbog koje je morao da napusti mesto savetnika za spoljnu politiku i bezbednost tadašnjeg kancelara Gerharda Šredrera.

Štajner je, naime, na povratku kancelara iz Azije uz sletanje u Moskvi, vikao i psovao vojnike što nisu poslužili kavijar. On se prvo branio da je to šala i crni humor jer je bio umoran od leta, a onda se, ipak, kada je video da je đavo odneo šalu, povukao.

Potpredsednik centralnog saveta Jevreja Nemačke, poznati novinar i publicista Mišef Fridman se 2003. godine povukao sa te funkcije zbog skandala oko kontakata sa prostitutkama, a Hajnc Egert, bivši ministar unutrašnjih poslova Saksonije, zato što je pre petnaestak godina ''seksualno uznemiravao'' svoje muške saradnike.

U najspektakuranijih 100 ostavki spada i ostavka koju je pre 10 godina podnela ministarka za porodicu u pokrajini Hesen Marlis Mosiek-Urban i to zbog razvoda - smatrala je da je time izgubila kredibilitet da bude ministar za porodicu, ali i ostavka pokrajinskog ministra Brandenburga Rajnera Špera, koji je, jednostavno, prećutao da ima vanbračno dete, čije je troškove života plaćala država...

Pare i političari - to je, naročito u vreme Vilija Branta, prvog posleratnog socijaldemokratskog kancelara, Nobelovca, melanholičnog severnjaka, ljubimca žena i političara poznatog po politici pomirenja, imalo značajne posledice.

Tada je vladajuću socijal-liberalnu koaliciju, nezadovoljnu njegovom istočnom politikom, napustilo nekoliko poslanika i prešlo u redove demohrišćanske opozicije, što je istopilo i onako tanku većinu, na svega par glasova razlike.

Onda je 1972. godine opozicija, poneta još i uspehom na pokrajinskim izborima, zatražila glasanje o poverenju Brantu. Iako je matematički izgledalo da će Brantu biti izglasano nepoverenje, on je ''preživeo'', zahvaljujući dvojici poslanika, od kojih se jedan, demohrišćanin Julius Štajner, uzdržao od glasanja, a kasnije se saznalo da je ''uzdržavanje'' bilo podmićeno desetinama hiljlada maraka, koje su ''uplovile'' sa istoka. iz DDR i njene službe bezbednosti.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image