Najmanje 13 policajaca i više od 50 talibanskih pobunjenika poginulo je u sredu i četvrtak u teškim sukobima u dve provincije u južnom delu Avganistana, saopštile su lokalne vlasti i komanda multinacionalnih snaga.

Policajci su poginuli u noći izmedju srede i četvrtka u razmeni vatre u distriktu Musa Kala, u provinciji Helmand, izjavio je portparol ministarstva unutrašnjih poslova Jusuf Stanicaji.

Tokom sukoba koji je trajao više sati poginulo je više od 40 talibana, rekao je portparol, dodajući da je u tom napadu ranjeno sedam policajaca, dok se dvojica vode kao nestali.

Portparol je kratko naveo da su policijske snage ušle u distrikt nakon što su dobile informacije o prisustvu talibanskih pobunjenika u tom regionu.

Akcija čišćenja velikih razmera, koja je počela u sredu, nastavljena je i danas u distriktu Pandžvaji, udaljenom dvadesetak kilometara od Kandahara, drugog po veličini grada u Avganistanu i nekadašnjem uporištu talibana.

Prema prvim izveštajima u toj akciji je poginulo "18 talibana dok ih je 35 uhapšeno", rekao je Frans presu kanadski komandant Kventin Inis, portparol koalicionih snaga za južni Avganistan.

U ministarstvu unutrašnjih poslova nisu, medjutim, želeli da daju precizne podatke o broju poginulih pobunjenika. "Neprijatelj je pretrpeo značajne gubitke, ali za sada ne znamo tačne podatke", rekao je Stanicaji, procenjujući da je uhapšeno najmanje 45 talibana.

"Naše snage kao i trupe medjunarodne koalicije su veoma agresivne u sprečavanju pokušaja talibana da izvedu napade", dodao je.

Jedan pripadnica medjunarodne koalicije sa činom kapetana kanadske vojske poginula je u sredu u razmeni vatre s pobunjenicima. To je prva pripadnica kanadske vojske koja je poginula u sukobima još od Drugog svetskog rata.

U operaciji čišćenja koja je i jutros nastavljena, osim avganistanskih snaga učestvuju i britanski helikopteri "apač" i kanadska artiljerija, dodaje se u saopštenju kanadske komande.

(agencije)