• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina obučava pande da žive u divljini

Kineski stručnjaci počeli su danas da šalju pande, rođene u zatočeništvu, u zaštićene šumske oblasti u provinciji Sečuan, u najambicioznijem pokušaju da se poveća ugrožena populacija gigantskih pandi u njihovom prirodnom staništu.

Prvih šest pandi izabranih među 108 odhranjenih u Čengduu u okviru projekta spasavanja pandi, pušteno je radi "treninga u divljini" u šumski predeo koji se prostire na 130 hektara i već je nazvan Dolina panda.

Zvaničnike i stručnjake je okupio kineski košarkaski as Jao Ming da bi organizovali divljinu "Doline panda" na obodu grada Duđiangjan, oko 60 kilometara od grada Čengdu gde su pande uzgajane u specijalnom naučnom centru za obnovu te ugrožene vrste.

"Puno vremena radimo na razvoju gradova ili sela, treba takođe da se posvetimo obezbeđenju prirodnih uslova za život gigantskih pandi. Ne treba da mislimo da je dovoljno to što im dajemo hranu i smeštaj u kućama", rekao je Jao.

Pande, koje smatraju za kinesko nacionalno blago, došle su na ivicu nestanka kao vrsta zbog seče šuma, širenja poljoprivrednih površina i povreda.

Pande izabrane za projekt biće puštene u divljinu u grupama a naučnici će ih pomno posmatrati.

One koje se prilagode u početnoj zoni biće prebačene u još divljiju kontrolisanu šumsku oblast, preneo je Rojters.

"Glavni zadatak za Dolinu pandi je da posluži kao teren za obuku života u divljini. To nije lokacija gde će pande biti puštane da žive u slobodi", objasnio je Fei Lisong, zamenik direktora Istraživačke baze za uzgoj gigantskih panda u Čengduu.

Fei je rekao da će se o pandama u inicijalnoj zoni brinuti osoblje centra zbog njihove zavisnosti od ljudi u obezbeđivanju hrane i vode, ali da će pande postepeno biti navikavane da žive i bez pomoći u toj oblasti.

Kineski mediji su javili da su od 10 panda puštenih u divljinu od 1983. godine još samo dve ostale u prirodnom staništu.

Šest je vraćeno u Centar za uzgoj nakon velikog gubitka na težini, jedna je nađena mrtva, a za još jednu se veruje da je uginula.

Prvih šest pandi koje se zovu Singrong, Singja, Gongcai, Jing Jing, Džidži i Ćići, imaju od dve do četiri godine i izabrane su po polu i zdravstvenom stanju.

Svetski fond za zaštitu divljih životinja je 2004. godine pronašao da u svetu ima 1.600 pandi od kojih većina živi u šumama provincije Sečuan.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image