• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Martin Šulc: Srbiju tretirati kao Hrvatsku

Nemački poslanik Martin Šulc izabran je danas za novog predsednika Evropskog parlamenta. Na toj funkciji naslediće Jiržija Buzeka, odlučeno je glasanjem u ovom telu u Strazburu.

Šulc, član Evropskog parlamenta od 1994. godine, dobio je podršku 387 poslanika od 670 važećih glasova. Njegovi protivkandidati bili su konzervativac Nirdž Deva i liberal Dijana Volis.

Nemački socijalista, poznat po svojoj žustroj retorici, izabran je za 14. po redu predsednika Evropskog parlamenta.

Šulc se danas u Strazburu obratio parlamentu, po prvi put u ulozi predsedavajućeg, prenosi "Dojče vele".

"Neću biti popustljiv predsednik. Biću predsednik koji insistira na poštovanju Parlamenta, biću odgovoran pred evropskim građanima kada su njihovi interesi ugroženi. Biću predsednik koji će učiniti sve što može kako bi povratio poverenje javnosti u proces evropskih integracija i povratio evroentuzijazam javnosti“, rekao je on.



Nije tajna da se Martin Šulc protivi francusko-nemačkoj dominaciji u evropskom odlučivanju.

U godini za nama Šulc je u Beogradu učestvovao na prvom Forumu Srbija–EU.

Za "Dojče vele" on je izneo i kritiku na "nekonstruktivan“ stav nemačke kancelarke Angele Merkel, kad je u pitanju napredak Srbije u procesu evrointegracija.

"Mislim da bi Srbija trebalo da ima istu perspektivu kao i Hrvatska. Ne u tako kratkom roku, ali ipak u dogledno vreme, trebalo bi da dobije isti pristup Evropskoj uniji koji već ima Hrvatska. Put je dug i pun prepreka, ali za stabilnost regiona potrebna nam je Srbija, u najmanju ruku sa perspektivom za skoro otvaranje pristupnih pregovora“, naveo je.

Martin Šulc (56), od svoje 18 godine je član nemačkih socijaldemokrata levog centra. Poslanik Evropskog parlamenta postaje 1994. godine, a od 2004. je i predsedavajući trenutno druge po jačini grupe Evropskog parlamenta, grupe socijaldemokrata.

Nekadašnji bibliotekar, poznat po svom vatrenom temperamentu i oštrim diskusijama slovi za borca sa jakim stavom, a u žižu javnosti dospeo je 2003. godine kada ga je, za vreme skupštinske debate, bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni, "predložio“ za ulogu "čuvara u nacističkom koncentracionom logoru.

Ipak, kao "pravog Evropljanina“, Šulca na mestu predsednika Evropskog parlamenta, podržava najveći broj evropskih parlamentaraca.

Među najvećim kritičarima novog predsednika Evropskog parlamenta ubrajaju se uglavnom evroskeptici i predstavnici krajnje desnice.

Oni za Martina Šulca tvrde da je "netolerantan i nekontrolisan“, i predviđaju Evropskom parlamentu naredne dve i po godine "političkog fanatizma“.

Sa druge strane među evropskim parlamentarcima postoje i oni koji se zalažu za reforme u izbornom sistemu predsedavajućeg Parlamentu.

Naime, prema dogovoru dva najbrojnija poslanička kluba, Evropske narodne partije umerenih desničara i socijaldemokrata, šefovi te dve grupe naizmenično preuzimaju predsedavanje Evropskim parlamentom svake dve godine.

Smatra se, takođe, da novi predsednik Evropskog parlamenta priželjkuje, u budućnosti, i mesto predsednika Evropske komisije, piše "Dojče vele".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image