Njih 11 žive u šest različitih domaćinstava, tu su šest žena a ostalo muškarci od 50 do 90 godina starosti iz mesta Tamura, Tomioka, Naraha i Kavauči, sva u prefekturi Fukušima.

Od 22. aprila japanska vlada je zabranila da 78.000 stanovnika ostane u zabranjenoj zoni od 20 kilometara u kojoj se nalazi ukupno devet naseljenih mesta uključujući ova četiri gde je ostalo 11 meštana.

Među razlozima za ostajanje su odbijanje da napuste svoje kuće, potreba da se staraju o poznanicima slabog zdravlja i želja da se brinu o svojim domaćim životinjama.

Vlasti četiri mesta u kojima su ostali ovi stanovnici pokušali su da ih ubede da se evakuišu ali ih nisu na silu primoravali da napuste svoje kuće.

Jedan čovek od 50 godina pobegao je iz mesta Tamura neposredno nakon nuklearne katastrofe 11. marta ali se posle vratio pre nego što su vlasti proglasile zabranjenu zonu, rekao je agenciji Kjodo mesni funkcioner. Ovaj čovek sada živi sa još troje ljudi.

Funkcioner je rekao da mu je jedan čovek objasnio da su dve osobe, od tri koje žive u kući, lošeg zdravstvenog stanja pa bi bilo rizično pomerati ih odatle.

Drugi pedesetogodišnjak koji živi sam u gradu Tomioka, postavio je video poruku na Jutjubu u kojoj kaže da u njegovoj kući nema struje ni vode.

Zemljotres i cunami od 11. marta uništili su sistem za hlađenje nuklearne centrale Fukušima, što je dovelo do topljenja nuklearnog goriva i ispuštanja radioaktivnosti u okolinu, zbog čega je na desetine hiljada ljudi bilo prinuđeno da napusti svoje domove u prečniku od 20 kilometara.

Strah od radijacije je od tada postao sastavni deo dnevnog života u Japanu a pogotovo posle otkrivanja slučajeva kontaminirane vode, govedine, povrća, čaja i morskih plodova.

(Tanjug)