• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Fasciniranost Titanikom traje ceo vek

Nizom ceremonija i izložbi u svetu se obeležava vek jedne od najvećih pomorskih tragedija, kada je luksuzni brod "Titanik" potonuo na svom prvom putovanju.

Dva velika drvena sanduka sa milion i po ružinih latica utovarena su na brod američke obalske straže koji je u utorak iz Bostona krenuo put mesta gde je potpuno "nepotopivi brod".

Pogledajte FOTO GALERIJU.

Danas, tačno sto godina od tragedije "kolosa okeana", latice skupljene od posetilaca dva američka muzeja biće prosute iznad olupine, 650 kilometara južno od obale Njufaundlenda, podseća "Politika".

Na pučini su održani pomeni, trenutku kada je Titanik udario u breg, 20 minuta pred ponoć po lokalnom vremenu, a zatim trenutku kada je sa ogromnom rupom u trupu nestao u ledenim vodama okeana, što se dogodilo u 02.20 posle ponoći.

Na isto mesto treba da stigne i brod "Balmoral", koji je prošle nedelje krenuo uz nekoliko pehova iz Sautemptona ka Njujorku, putem kojim je plovio zlosrećni "Titanik".

Na njemu je 1.300 putnika iz 28 zemalja koji su platili po 4.100 dolara.

Oni malo bogatiji moći će da u specijalnoj podmornici, iznajmljenoj od Ruske akademije nauka, zarone četiri kilometra duboko sa britanskom kompanijom koja ovakve ture organizuje od 1998.

Dole na dnu videće na rastojanju od 1,2 kilometra dve polovine broda koji je sagrađen 1911. kao čudo tog doba, a nije završio ni prvo putovanje.

Ka Njujorku je krenuo 10. aprila 1912, prevozeći neke od najbogatijih ljudi na svetu, ali i veliki broj siromašnih emigranata koji su se nadali boljem životu u Novom svetu.

Od 2.224 putnika i članova posade, u noći između 14. i 15. aprila, u nesreći je stradalo 1.514 ljudi.

Na ceremonije u dva američka muzeja posvećena "Titaniku", u Misuriju i Tenesiju, doći će 35 potomaka putnika. Očekuju se naslednici Štrausovih, osnivača robnih kuća Mejsi.

U Belfastu u Severnoj Irskoj, mestu gde je Titanik sagrađen, vek od tragedije najvećeg putničkog broda svog vremena biće obeležan rekvijemom u anglikanskoj katedrali Svete Ane, kao i koncertom u Voterfront hali koji će prenositi televizija, prenose svetski mediji.

Na koncertu će nastupiti Brajan Feri, američka soul pevačica Džos Stoun kao i 100 bubnjara koji će premijerno odsvirati kompoziciju "Titanic Drums".

Glumci, među kojima su Kenet Brana, Sajmon Kalou i Imelda Stanton čitaće odlomke iz tekstova u vezi sa Titanikom koji su nastali u vreme tragedije.



Na dan kada je pre sto godina isplovio iz Sautemptona, 10. aprila, u luci je održana komemoracija žrtvama tragedije koja ga je pretvorila u grad bola, budući da je trećina putnika bila odavde.

Okupilo se više od 650 potomaka. Bacali su cveće i vence u more gde je brod kompanije "Vajt star" napustio luku, a zatim su održali minut ćutanja.

Sa dokova se u podne oglasio i zvižduk u znak sećanja na onaj koji je pre sto godina najavio polazak "Titanika". Služba na dokovima završena je pevanjem himne koju su svirali brodski muzičari dok je brod tonuo.

U Belfastu je otvorena nova turistička atrakcija - Titanik tematski centar, dok je u Sauthemptonu ove nedelje otvoren i novi muzej posvećen vezama između ovog lučkog grada i mora, sa posebnim akcentom na priču o "Titaniku".

Izložba je otvorena i u Muzeju Nacionalne geografije u Vašingtonu na kojoj su se našle prve fotografije olupine koje je 1985. godine snimio istraživač Nacionalne geografije, ali i skorašnji snimci reditelja Džejmsa Kamerona.

Od ovog meseca olupina "Titanika" je pod zaštitom Uneska.

Države potpisnice konvencije iz 2009. mogu zakonski da kazne svaki akt uništenja, pljačke i prodaje predmeta nađenih na mestu potonuća i mogu da preduzmu sve neophodne mere kako bi zaštitile olupinu i osigurale da ljudski ostaci koji se tu nalaze imaju dostojan tretman.

Zaštita je po mišljenju Roberta Balarda, koji je 1985. sa Žanom Luisom Mihelom pronašao olupinu, krajnje neophodna.

Ovaj profesor okeanografije izjavio je nedavno da "ljubav ubija ’Titanik’" i strahuje da olupina neće opstati još sto godina.

Ugrožavaju je prirodne sile, ali i posetioci koji donose bakterije koje nagrizaju trup. Njegova ideja je da pošalje robote koji bi očistili olupinu i premazali je antikorozivnom bojom kojom se farbaju naftni tankeri.

Roboti bi istovremeno nadzirali i posete turističkih podmornica koje joj po njegovom ubeđenju nanose veliku štetu.

Povodom veka od potonuća broda, film "Titanik” Džejmsa Kamerona u novoj 3D verziji, prikazuje se širom sveta i Srbiji gde je kolumnista MONDA bio na 3D plovidbi "Titanikom".

(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image