Rezolucijom se generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu daje ovlašćenje da pošalje dodatne posmatrače u zavisnosti od razvoja na terenu i "konsolidacije primirja".

Ban je u četvrtak optužio sirijskog predsednika Bašara el Asada da ne poštuje sporazum o primirju koji je stupio na snagu 12. aprila.

Sinoć dogovorena rezolucija nastala je spajanjem predloga zemalja članica EU i Rusije, a izostavljena je pretnja evropskih država o uvođenju sankciji Siriji, ako vlada u Damasku ne povuče trupe i tešku artiljeriju iz naseljenih mesta, na šta se obavezala, ali su se Rusija i Kina tome usprotivile.

U današnjoj rezoluciji je iskorištena formulacija iz teksta rezolucije od prošle subote kojom je izražena namera Saveta bezbednosti da se proceni sprovođenje rezolucije i "razmotre dalji koraci".

Ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin rekao je posle glasanja da je rezolucija od "fundamentalnog značaja za sprovođenje mirovnog procesa u Siriji" i za podršku plana u šest tačaka izaslanika UN i Arapske lige Kofija Anana za okončanje nasilja.

Britanski amabasador Mark Lajal Grant rekao je da proširenje posmatračke misije i Ananov predlog "predstavljaju poslednju šansu da se obezbedi rešenje za krizu u Siriji".

"Bez presedana je da se razmesti nenaoružano osoblje UN u tako opasno okruženje", rekao je Lajal Grant i ocenio da misija neće uspeti ako režim u Damasku nastavi da ne ispunjava svoje obaveze i ometa rad misije.

Novom rezolucijom u Siriji će biti oformljena Misija UN za nadzor (UNSMIS) "koju će u prvo vreme činiti do 300 nenaoružanih vojnih posmatrača i određen broj civilnih radnika", što se odnosi na prvi period od 90 dana.

U ruskom tekstu broj civilnih posmatrača bio je ograničen, dok su Evropljani želeli da među njima bude i političara, aktivista za ljudska prava i stručnjaka iz drugih oblasti.

Ključna razlika dva teksta bila je da li bi trebalo da bude uslova za razmeštanje novih posmatrača.

U evropskom tekstu pisalo je da bi, pre dolaska novih posmatrača, generalni sekretar UN trebalo da ustanovi da Sirija poštuje uslove primirja. Ruski nacrt rezolucije nije imao uslova.

U konačnom tekstu piše da će novi posmatrači "biti raspoređeni brzo, nakon procene generalnog sekretara o razvoju događaja na terenu, uključujući učvršćenje primirja".

(Beta)