U osam časova je otvoreno oko 85.000 birališta koja će biti zatvorena u 18, odnosno 20 časova u većim gradovima.

Izbori za dijasporu i stanovnike prekomorskih departmana počeli su u subotu, prenosi AFP.

Prema svim anketama, ubedljivi favoriti su dosadašnji predsednik Francuske Nikola Sarkozi, lider desničarske Unije za narodni pokret (UMP), i socijalista Fransoa Oland.

Očekuje se da će Sarkozi i Oland na današnjem glasanju biti prilično izjednačeni, ali da nijedan od njih neće dobiti dovoljan broj glasova u prvom krugu izbora i da će u drugom krugu, 6. maja, pobediti Oland.

Mnogi analitičari vide današnje izbore kao neku vrstu referenduma, na kome će Francuzi pokazati šta misle o nepopularnom Sarkoziju, povezanom s tajkunima i oženjenim supermodelom Karlom Bruni.

Sarkozi je u jednom trenutku bio najnepopularniji predsednik Francuske, a u prilog mu ne idu ni kriza u evrozoni i najviša stopa nezaposlenosti u zemlji u poslednjih 12 godina (10 odsto).

Istraživanje javnog mnjenja pokazuje da će treće i četvrto mesto osvojiti liderka ekstremnodesničarskog Nacionalnog fronta Marin Le Pen i kandidat Levičarskog fronta Žan-Lik Melanšon, dok će iza njih biti Fransoa Beru iz Demokratskog pokreta.

Za mesto šefa države nadmeću se i kandidatkinja zelenih Eva Žoli, kandidat ekstremnolevičarske Nove antikapitalističke partije Filip Putu, Natali Arto ispred ekstremnolevičarske Radničke borbe, kandidat stranke Solidarnost i napredak Žak Šeminad i kandidat degolističke stranke Ustani Republiko Nikola Dipon-Enjan.

Preliminarni rezultati trebalo bi da budu saopšteni u nedelju kasno uveče, a konačni rezultati najkasnije u sredu.

Mada sve ankete ukazuju na ubedljivu pobedu Olanda u drugom krugu izbora, stručnjaci upozoravaju da se u prvom krugu očekuje veliki broj uzdržanih birača - do 25 odsto, što bi moglo da utiče na izborne rezultate.

(Tanjug)