• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čarls Tejlor kriv za "krvave dijamante"

Bivši predsednik Liberije Čarls Tejlor proglašen je u Hagu krivim za ratne zločine u Sijera Leoneu, jer je naoružavao pobunjenike u zamenu za takozvane "krvave dijamante".

Izricanje kazne Tejloru očekuje se 30. maja, saopšteno je u sudu, ali se već zna da će zatvorsku kaznu služiti u Velikoj Britaniji.

Tejlor (64) je postao prvi šef jedne afričke države koji je osuđen u međunarodnom sudu.

Tejlor, koji je od početka suđenja negirao krivicu, proglašen je krivim po svih 11 tačaka optužnice.

Specijalni sud za Sijera Leone optužio ga je za podsticanje genocida u toj zemlji, ubistvo, silovanje, stvaranje jedinica dece iz osvojenih sela i njihovo regrutovanje u vojnike koji su počinili najstrašnije masakre, kao i za seksualno ropstvo tokom građanskog rata, kada je ubijeno više od pola miliona ljudi.

Suđenje je iz Specijalnog suda za Sijera Leone premešteno iz te zemlje u Holandiju, zbog straha od sukoba i nestabilnosti u odnosima te zemlje i susedne Liberije.

Tejloru, su prema navodima optužnice, pobunjenici Ujedinjenog revolucionarnog fronta (URF) dijamantima plaćali oružje.



Sijera Leone je po mnogim pokazateljima najnerazvijenija zemlja sveta, opustošena je u građanskom ratu koji se vodio upravo za kontrolu dijamanata. U tom desetogodisnjem građanskom ratu, od 1992. do 2002. godine, poginulo je ili teško povređeno oko pola miliona ljudi.

Tejlor je osuđen zato što je zbog naoružavanja i obuke terorističkih jedinica URF odgovoran za krvopoliće u Sijera Leoneu.

Tejlor se nalazi u pritvoru od 2006. godine, a tokom petogodišnjeg suđenja u Hagu izvedeno je više od 100 svedoka, među kojima su najviše pažnje privukla svedočenja glumice Mije Farou i supermodela Naomi Kembel, koja je ispričala o dijamantima koje je od Tejlora dobila na poklon 1997.

Tejlor je šest godina, od 1997. do 2003, bio predsednik Liberije, a to je period upamćen po brutalnosti režima i korupciji. Tejloru nije suđeno za zločine u Liberiji, jer ta zemlja ne priznaje Haški sud.

Specijalni sud za Sijera Leone formiran je početkom 2002. godine ugovorom UN sa vlastima Sijera Leonea. Optužnice su podignute protiv 11 osoba. Protiv dvojice optuženih, od kojih je jedan glavni saradnik Tejlora, Fodaj Sankoh, obustavljen je proces zbog smrti.

Bivši predsednik Liberije i haški osuđenik Čarls Tejlor "vlasnik" je jedne od najkontroverznijih savremenih državničkih biografija, pošto je bio sveštenik, muzičar, pobunjenik, zatvorenik i begunac iz zatvora i šef države - pre nego što je danas proglašen krivim na suđenju za "krvave dijamante".

Tejlor je baptistički sveštenik, a bio je i muzičar. Rođen je 1948. godine.

Sedamdesetih godina živeo je u SAD, gde je u Masačusetsu stekao diplomu ekonomiste.

Bio je saveznik pukovnika Samuela Doa, koji je vojnim pučem došao na vlast 1980. godine.

Do je kasnije optužio Tejlora za krađu javnih finansija, pošto je skoro milion dolara završilo na njegovom bankovnom računu u Americi, i 1983. ga proterao iz Liberije.

Tejlor je uhapšen u SAD maja 1984, godinu dana nakon što je napustio Liberiju, i smešten je u zatvor u Masačusetsu, gde je čekao rešavanje zahteva za izručenje.

Septembra 1985, zajedno sa još četvoricom zatvorenika uspeo je da pobegne iz tog zatvora: kroz napuštenu vešernicu, pa preko ograde, gde su ga čekala kola za bekstvo i dovezla do njegove supruge Enid. Poslednji put viđeni su u Njujorku, odakle je Tejlor "nestao", ne zna se kako.

Po povratku u Liberiju, oformio je gerilsku armiju i započeo rat protiv Doa i njegovih naslednika.

Od 1989. do 1995. godine, Tejlorovi pobunjenici su zaveli teror, a on je optuživan za saradnju sa Ujedinjenim revolucionarnim frontom (URF), terorističkom grupom iz Sijera Leonea.

U desetogodisnjem građanskom ratu u Sijera Leoneu, od 1992. do 2002. godine, poginulo je ili teško ranjeno oko pola miliona ljudi.

Tejlora je optužio Specijalni sud za Sijera Leone za podsticanje genocida u toj zemlji, po 11 optužnica, među kojima za ubistvo, silovanje, stvaranje jedinica dece iz osvojenih sela i njihovo regrutovanje u vojnike koji su počinili najstrašnije masakre, kao i za seksualno ropstvo tokom građanskog rata, kada je ubijeno više od pola miliona ljudi.

U pritvoru se nalazi od 2006. godine, a tokom petogodišnjeg suđenja - koja je počelo u junu 2007 - izvedeno je više od 100 svedoka, među kojima je najviše pažnje privuklo svedočenje supermodela Naomi Kembel, koja je pričala o "krvavim dijamantima" koje je od Tejlora dobila na poklon.

Tejlor je šest godina, od 1997. do 2003, bio predsednik Liberije, a to je period upamćen po brutalnosti režima i korupciji.

Specijalni sud za Sijera Leone formiran je početkom 2002. godine ugovorom UN sa vlastima Sijera Leonea. Optužnice su podignute protiv 11 osoba.

Protiv dvojice optuženih, od kojih je jedan glavni saradnik Tejlora, Fodaj Sankoh, obustavljen je proces zbog smrti.

Tejloru su, prema navodima optužnice u Specijalnom sudu UN u Hagu, pobunjenici URF-a dijamantima plaćali isporučeno oružje. Sijera Leone je po mnogim pokazateljima najnerazvijenija zemlja sveta, opustošena je u građanskom ratu koji se vodio upravo za kontrolu dijamanata.

Tejlor je osuđen što je zbog naoružavanja i obuke terorističkih jedinica URF odgovoran za krvopoliće u Sijera Leoneu.

Njemu nije suđeno za zločine u Liberiji, jer ta zemlja ne priznaje Haški sud.

Tejlorova vladavina u Liberiji je posle pobede na izborima 1997. godine protekla u znaku korupcije i bila brutalna do mere da su ga politički saveznici zbacili s vlasti, a on je 2003. godine izbegao u Nigeriju. Tu je boravio do 2006, kada je predat Tribunalu.

Suđenje je iz Specijalnog suda za Sijera Leone premešteno iz te zemlje u Holandiju, zbog straha od sukoba i nestabilnosti u odnosima te zemlje i susedne Liberije.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image