• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbinu "Pink Panteru" sedam godina zatvora

Sud u Beču osudio je danas Srbina, člana bande "Pink Panter", na sedam godina zatvora zbog pljačke dve zlatare u glavnom gradu Austrije.

Na sedam godina zatvora osuđen je 22-godišnji srpski državljanin Nikola B, koji je priznao da je učestvovao u pljačkama, ali i negirao da je pripadnik bande koja se specijalizovala na pljačke zlatara.

"Njemu nije poznati ni crtani film, a kamoli organizacija pod tim imenom", rekao je advokat osuđenog Kristijan Verner pred sudom.

On je još na početku suđenja kazao da optuženi neće odgovarati na pitanja vezana za "Pink Panter" bandu.

Verner je rekao da je optuženi "mala riba, koja je uhvaćena".

Srpski mladić priznao je da je 1. septembra prošle godine učestvovao u pljački zlatare u Beču.

Tada su tri maskirana lica upala u zlataru, i uz pretnju pištoljem, razbili su vitrine i uzeli nakit, nakon čega su vlasnika udarili pištoljem u glavu.

Potom je usledio dramatični obrt, jer je iz susedne prostorije ušao radnik zlatare, koji je mladića uhvatio za ruku i zadržao ga dok su njegovi saučesnici odmah pobegli motorima koji su se nalazili ispred radnje.

Pljačkaš se potukao sa radnikom zlatare i uspeo je da se otrgne i pobegne, mada ga je ovaj neko vreme sledio.

On je pred sudom priznao da je učestvovao i u pljački druge zlatare u Beču, 7. septembra.

Prema navodima tužilaštva, 22-godišnji Srbin je ostavio DNK tragove na mestima obe pljačke, na osnovu kojih je identifikovan i potom uhapšen prilikom pokušaja da se avionom vrati u Srbiju.

Njegovi saučesnici se, smatra austrijska policija, nalaze u Srbiji, ali njihov identitet nije poznat.

Osuđeni je sudiji rekao da je neposredno pre krivičnih dela, u svom rodnom mestu nagovoren da učestvuje u pljačkama, kako bi isplatio dugove koje su iznosili između 5.000 i 6.000 evra.

On nije želeo da govori o saučesnicima, rekavši da to "ne sme".

"Moji saučesnici su na slobodi, a ja imam porodicu u Srbiji", kazao je osuđeni srpski mladić.

Banditi s oreolom romantične legende

Interpol procenjuje da članove bande "Pink Panter" čini oko 200 profesionalaca, mahom sa prostora bivše Jugoslavije.

Do sada su izvršili više od 150 pljački i odneli nakit i satove vredne oko 250 miliona evra, a Zemaljski sud u Beču osudio je danas jednog njihovog navodnog člana, Srbina, na sedam godina zatvora zbog pljačke dve zlatare u glavnom gradu Austrije.

Ime "Pink Panter" nadenuli su im, pre skoro deset godina, britanski listovi - posle pljačke londonske juvelirnice koja je nalikovala sceni iz filma Pitera Selersa o inspektoru Kluzou.

Svojevremeno je londonski list "Gardijan" primetio da na nesreću Interpola i policija iz dvadesetak zemalja u kojima su operisali, ova banda poseduje određeni stil i glamur i skoro neobaveznu nonšalanciju s kojom pljačka juvelirnice samo za najbogatije.

Članovi "Pink Pantera" vrlo dobro znaju gde su izloženi najbolji dragulji, a odlično, ponekad i kreativno, osmišljene akcije organizovali su Dubaiju, Japanu, Švajcarskoj, Londonu, Francuskoj, Nemačkoj, Luksemburgu, Španiji, Monte Karlu.

Tako su jednu od pljački u San Tropeu izveli u košuljama s cvetnim dezenom i pobegli gliserom, pljačkali su i prerušeni u žene, a u Dubaiju su za svega 20 sekundi "audijem" upali kroz izlog i odneli nakit u vrednosti od 11 miliona dolara.

Pljačka draguljarnice "Graf" u centru Dubaija, izvedena je po danu, a snimak akcije, koji je načinio slučajni prolaznik, postao je pravi hit na "Jutjubu", sa više stotina hiljada pregleda.

Kako se to ne bi više ponovilo, članovi kriminalne grupe su u jednom francuskom gradu prefarbali klupu koja se nalazila neposredno ispred draguljarnice kako bi sprečili prolaznike da sednu ispred radnje tokom pljačke.

U centar medijske pažnje "Pink Panter" je došao u martu 2004. godine posle čuvene pljačke draguljarnice "Le supre-diamant couture de Maki", u elitnom tokijskom kvartu Ginza, kada su ukrali dijamante vredne 32 miliona evra. Među plenom je bila i ogrlica "Kontesa de Vandom", sa 116 dijamanata.

Ono po čemu su prepoznatljivi policiji širom sveta su veoma brze, dobro organizovane, suptilne akcije u kojima retko koriste nasilje, a izloge često razbijaju čekićem ili kroz njih ulaze u automobilu.

Jedan od policajaca, koji godinama prati njihove aktivnosti, čak je priznao da im se "na neki čudan način divi".

Policiji se, međutim, nimalo ne dopada što je "Pink Panter" maltene dobio određeni oreol "globalne, romantične legende", naročito zbog činjenice da su ljudi iz jednog od najsiromašnijih delova Evrope rešili da kradu od onih koji su bogati.

U Francuskoj su pre nekoliko godina osvanuli i oglasi u kojima se nudila nagrada od milion dolara za bilo kakvu informaciju koja bi dovela do hapšenja pljačkaša radnje "Harry Winston" u elitnoj pariskoj Aveniji Montanj, odakle su pljačkaši, koji su "govorili francuski jezik sa jakim balkanskim akcentom", za 15 minuta odneli nakit vredan 80 miliona evra.

Veruje se da žive širom Evrope i da neki od njih imaju sasvim uobičajne poslove poput čistača u bolnicama.

Da im ne polazi uvek sve za rukom ilustruje "slučajno" hapšenje člana bande Duška Poznana, osumnjičenog za pljačke u Dubaiju i Lihtenštajnu.

Naime, oktobra 2008. Poznan je, sa još jednim saučesnikom, oblizio Monako, kvart u kome se nalaze ekskluzivne prodavnice "Kartije", "Ermes" i "Luj Viton" i dok je prelazio ulicu udario ga je automobil.

On je prvo odbio medicinsku pomoć, ali kada su ga konačno odvezli u bolnicu, policajac ga je prepoznao sa Interpolove poternice.

Policija je uspela i da, nakon pljačke u Dubaiju, u zapaljenom audiju pronađe ugovor o iznajmljivanju auta sa brojem mobilnog telefona, koji ih je odveo do šest članova "Pink Pantera", između ostalih i Bobana Stojkovića.

U Bernu je, početkom prošle godine, održan i sastanak stotinak policajaca iz dvadesetak zemalja koji su tri dana razgovarali o "Pink Panteru", jer im je svima zadatak da ih strpaju iza rešetaka.

Zvaničnici Interpola kažu da je proteklih godina uhapšeno 25, a da se istraga vodi potiv 400 pripadnika ili saučesnika "Pink Pantera", ali da srž te kriminalne grupe čini oko 40 ljudi.

Hronologija pljački i potera

2004, mart - Banda "Pink panter", uz upotrebu sile izvršila prepad na zlataru u centru Tokija. Ukrali su nakit vredan oko 20 miliona evra.

2006, februar - Pljačka draguljarnice u Vaduzu, Lihtenštajn, za koju policija osumnjičila "Pink pantere".

2007, april - Pljačka draguljarnice "Graf" u Emiratima. Ukradene dve vreće nakita vrednog 11 miliona evra. Grupa je uhapšena posle saznanja da su rentirali dva "audija", korišćena u pljački.

2007, jun - U pljački juvelirnice u tokijskom trgovačkom i turističkom kvartu Ginza, pripadnici "Pink pantera" poprskali su suzavcem prodavce u radnji, uzeli nakit vredan od 2,5 do tri miliona dolara i pobegli na biciklima. Nakit je ukraden bukvalno policajcima ispred nosa.

2007, jul - Provala u prodavnicu "Ćiribela" u Monte Karlu, posle čega je policija sazvala međunarodnu konferenciju u Interpolovom centru u Lionu.

2010, oktobar - Apelacioni sud u Beogradu doneo je pravosnažnu presudu na ukupno 14 godina i devet meseci zatvora, Aleksandar Radulović osuđen je na šest godina i devet meseci, Đorđije Rašović na pet godina i osam meseci, a Snežana Panajotović na dve godine i četiri meseca. Protiv državljanke Velike Britanije Doroti Fasoli Mej nije vođen krivični postupak, jer zakonima Velike Britanije nije dozvoljeno izručenje njenih državljana.

2010, oktobar - Četvorica pljačkaša na Strogetu, u centru Kopenhagena, Danska, za samo 80 sekundi ukrali su satove vredne 15 miliona kruna, odnosno 1,5 miliona evra.

2011, septembar - Pljačka zlatare u bečkoj ulici Hernalser Hauptštrase. Pljačkaši pobegli sa manjim plenom.

2011, septembar - Pljačka zlatare "Švedt" na Julius Tandler Placu u Beču.

2011, septembar - Japanska policija uhapsila crnogorskog državljanina Mirka Pavićevića zbog sumnje da je učestvovao u najmanje dve pljačke nakita u toj zemlji i Hong Kongu, u kojima je ukraden nakit vredan najmanje pola miliona evra.

2011, septembar - Sud u Tokiju, Japan, osudio na 10 godina zatvora crnogorskog državljanina Rifata Hadžiahmetovića člana "Pink pantera", zbog krađe nakita vrednog oko 3,7 miliona dolara.

2012, mart - ''Pink panteri" su opljačkali zlataru "Roberto Koin" u centru Rima u sred dana, odnevši robu u vrednosti milion i po evra. Lopovi su došli lepo odeveni, glumeći kupce, a Mitar Marjanović je napolju čuvao stražu. Marjanović je šest dana kasnije, zbog nepažnje dvojice pomagača koji su u opljačkanoj zlatari ostavili kesu sa otiscima prstiju, kao i lisice kojima su vezali prodavačice.

2012, mart - Grčka policija saopštila da je uhapsila troje Srba - dva muškarca i jednu ženu za koje sumnja da su pripadnici "Pink pantera".

- Austrijska policija objavila da traga za četvoricom državljana Srbije, od kojih su dvojica pripadnici bande "Pink Panter", zbog umešanosti u pljačke zlatara i draguljarnica u Beču i Salcburgu. Kada je reč o "Pink Panter" bandi, policija je navela da je ušla u trag licima na osnovu jednog svedoka koji je posmatrao kako su osumnjičeni promenili vozilo, odnosno sa motora, sa kojih su pobegli sa mesta pljačke, prešli u automobil. Policija traga za Filipom P. (22) i Nemanjom V. (23), dok je treći osumnjičeni Marko N. (21) već u zatvoru.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image