• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija: Test rakete za izbegavanje NATO štita

Rusija je danas uspešno izvela probu nove interkontinentalne rakete namenjene izbegavanju antiraketnih sistema, uključujući štit NATO-a, saopštio je predstavnik za štampu ruskog ministarstva odbrane Vadim Koval.

"Testirani projektil dospeo je u ciljanu zonu na poligonu Kura" na Kamčatki, poluostrvu na ruskom Dalekom istoku, dodao je Koval, prenosi agencija Interfaks.

On je dodao da je "cilj lansiranja postignut" i precizirao da je lansiranje obavljeno sa mobilnog poligona na kosmodromu Plesetsk na severu Rusije.

Neimenovani vojni izvor rekao je Interfaksu da je to bio drugi test te rakete, kao i da je prvi, 27. septembra 2011, bio nesuspešan.

Dan nakon prvog lansiranja, vojni izvori kazali su da je testiranje nove ruske strateške rakete zemlja-zemlje, usavršene verzije interkontinentalne rakete Topol-M dometa više od 10.000 kilometara, završeno neuspehom, pošto je raketa pala nedugo po lansiranju.

Više izvora reklo je danas Interfaksu da je cilj testirane rakete izbegavanje antiraketnog štita koji NATO planira u Evropi i čija je prva faza proglašena operativnom u nedelju na samitu NATO u Čikagu.

"To je jedna od vojno-tehničkih mera ruskih vlasti, kao odgovor na razmeštanje globalnog sistema antiraketne odbrane Amerikanaca", kazao je ruski general Viktor Esin, bivši komandant sektora za strateške rakete.

Raketa "koristi novi tip goriva koji joj omogućava da smanji vreme potrebno za rad motora u aktivnoj fazi puta", kazao je neimenovani vojni izvor.

"Rezultat toga je da će kapacitet takve rakete da eliminiše sistem antiraketne odbrane biti veći", dodao je.

Rusija odavno kritikuje projekat razmeštanja antiraketnog štita NATO-a u istočnoj Evropi, koji Zapad predstavlja kao odgovor na pretnju zemalja kakav je Iran.

Započet 2010, taj projekat postao je jedan od glavnih izvora neslaganja između NATO-a i Rusije, koja ga smatra pretnjom po sopstvenu bezbednost.

(Beta)


Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image