Evrozona na raspolaganju ima još tri meseca i u tom roku evropski lideri moraju da osmisle plan za spas zajedničke monete, rekao je američki milijarder Džordž Soroš na ekonomskom samitu u Trentu u Italiji.

Kada prođu ta tri meseca, tržišta će i dalje zahtevati sve više, a vlasti viće neće moći da ispunjavaju njihove zahteve, rekao je Soroš, prenosi specijalizovani tv kanal CNBC.

Prema rečimja Soroša, Evropska unija je politički balon, koji bi zbog velike krize u evrozoni mogao da pukne u svakom trenutku.

U fazi rasta EU je bila nestvarna, ali neizmerno privlačna. Gledajući unazad, jasno je da je najveći problem što su članice evrozone prepustile Evropskoj centralnoj banci pravo da pravi novac. Tada očigledno nisu shvatali šta to znači, kaže Soroš.

Dobrovoljnim odustajanjem od kontrole nad svojim novcem, smatra Soroš, države evrozone su stvorile ključni uslov za krizu u kojoj se sada nalaze. U nedostatku boljih finansijskih instrumenata, čitava evrozona sada mora da uloži velika sredstva da bi se očuvao bankarski sistem.

Najveći otpor sanaciji dolazi iz Nemačke, ali je Soroš uveren da će i kancelarka Angela Merkel brzo uvideti grešku i doneti neophodne mere za spas zajedničke valute, jer bi propadanjem evra nemačke banke pretrpele ogromne gubitke.

Za vrazliku od mnogih evropskih stručnjaka, Soroš tvrdi da za krizu nisu krive prezadužene zemlje poput Grčke i Španije.

Centar Evrope odgovoran je zato što je stvorio sistem s greškom, nametao sporazume s greškom, sprovodio politiku s greškom i sve radio premalo i prekasno, rekao je Soroš.

Američki milijarder kaže da Evropu sada čeka ono kroz šta su prošle zemlje Latinske Amerike osamdesetih godina prošlog veka - izgubljena decenija.

"To je odgovornost koju će Nemačka i ostale zemlje kreditori morati da prihvate. Oni ne razumeju da se ne radi o fiskalnom, već o bankarskom problemu. Zbog toga su pogrešne i mere za spas. Ne možete, naime, smanjiti dug smanjujući ekonomsku aktivnost. Nametanje štednje ne funkcioniše i neće doneti željeni rezultat", rekao je Soroš.

(FoNet)