"Potrebno je da gledamo dalje i da razmišljamo na nivou Evroazijske ekonomske unije, koja bi trebalo da se pokrene od 2015. godine, uključujući i pitanja koja još nisu predmet razgovora, ali ih treba imati u vidu u svetlu nestabilnosti na svetskim tržištima'', rekao je Medvedev.

Govoreći na poslovnom forumu o novim mogućnostima za razvoj u zajedničkom ekonomskom prostoru, Medvedev je istakao da bi, imajući u vidu pitanja državnih dugova, rešenje moglo da bude u uvođenju ''jedinstvene valute''.

Medvedev, tada predsednik Rusije, potpisao je 18. novembra 2011. u Kremlju sa predsednicima Kazahstana i Belorusije, Nursultanom Nazarbajevom i Aleksandrom Lukašenkom, Deklaraciju o budućoj ekonomskoj integraciji i usaglasili dalje korake ka stvaranju evroazijske ekonomske unije.

Medvedev je tada rekao da Deklaracija predviđa stvaranje izvršnih komisija za nadgledanje čvršćih ekonomskih integracija tri države i ciljeve stvaranja pune ''evroazijske ekonomske unije'' u budućnosti.

Tri zemlje već imaju Carinsku uniju (CU), ali formiranje EAU, koja bi imala vlastito izvršno telo i nadgledala jedinstven ekonomski prostor, bio bi ogroman korak napred.

Rusija, Belorusija i Kazahstan su na početku 2012. pokrenuli Jedinstven ekonomski prostor (EEP) zasnovan na CU tri države, kako bi među njima bio unapređen slobodan protok robe, kapitala i radne snage.

Nominalno, ukupan domaći proizvod (BDP) Rusije je za 2011. procenjen na 1890 milijardi dolara, Kazahstana na 180 milijardi, a dok je BDP Belorusije u 2010. procenjen na 54,7 milijardi.

U Moskvi očekuju da će se CU, utemeljenoj 2010. priključiti Kirgizija, Tadžikistan i druge države.

Privreda Kirgizije je iznosila 4,6 milijardi u 2010, a Tadžikistana 4,9 milijardi prema proceni iz 2009.

EEP i CU su, međutim, samo deo mnogo ambicioznijeg projekta EAU, kojim Rusija namerava da intenzivira ekonomsku integraciju na području bivšeg Sovjetskog Saveza.

U Moskvi očekuju da će EAU, koja će se zasnivati na CU i EEP, početi da funkcioniše 2015.

Neki analitičari sa Zapada veruju da će se, ukoliko projekat EAU bude uspešan, vodeće ekonomske sile SAD i Kina suočiti sa novim snažnim rivalom u međunarodnoj privredi.

Kako je ocenila američka novinska agencija Asošiejted pres (AP), EAU će otvoriti nove horizonte sa njene članice i utrti put učvršćivanju nekoliko nacionalnih privreda koje utiču na život oko 250 miliona ljudi.

Naime, ovom području gravitiraju i Uzbekistan, Jermenija, Moldavija i Ukrajina.

Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič je u nekim prilikama izjavljivao kako će država kojoj je na čelu možda pristupiti CU u budućnosti, ali da za sada to ne dozvoljava Ustav te države.

(Tanjug)