"U skladu sa studijom Komisije 11. marta vezuje se da je postrojenje 'Fukušima Daići' bila u stanju koje ne garantuje da može da izdrži zemljotres i cunami", konstatovala je nezavisna istražna komisija.

Komisija je istakla da je jasno da je ovaj akcident izazvao ljudski faktor.

"Vlada, regulatorna tela i kompanija 'Tepko' prikazale su nedostatak smisla za odgovornost za zaštitu ljudskih života i društva”, zaključak je izveštaja nezavisne istražne komisije.

I pored brojnih prilika da preduzme mere regulatorne agencije i menadžment "Tepko" odlagali su odluke, nisu preduzeli akcije ili su donosili odluke koje su njima odgovarale, kritikuje Komisija, prenosi AFP.

Inače, po prvi put od nuklearne katastrofe u Fukušimi, pre 15 meseci, Japan od ju tros ponovo proizvodi nuklearnu energiju.

Reaktor 3 u nuklearnom postrojenju Oi od sedam sati ujutro počeo sa proizvodnjom struje, saopštio je koncern “Kansai Elektrik”.

Ovo je prvi put posle nuklearne katastrofe da Japan pokreće nuklearni reaktor, a protiv odluke vlade da se to učini nedavno je bilo više demonstracija građana.

Do akcidenta u Fukušimi nuklearni reaktori pokrivali su 30 odsto potrebe električne energije u Japanu. Zbog događaja u Fukušimi svih 50 reaktora u zemlji bilo je isključeno.

Kako je najavljeno proizvodnja struje u reaktoru 3 postrojenja Oi od ponedeljka trebalo bi da bude u potpunosti uspostavljena, čime se želi izbeći nedostatak električne energije u regionu oko industrijskog grada Osaka.

Kritičari upozoravaju na opasnosti u slučaju novog zemljotresa, i ističu da reaktori u Fukušimi, koji su razoreni, još uvek nisu pod kontrolom.

(Tanjug)