Sekretar organizacionog komiteta za formiranje Beloruske hrišćanske partije Denis Savadovski rekao je za RIA Novosti da beloruski korisnici ne mogu da otvore sajt od sinoć od 19.00 časova.

Sadovski kaže da sajt ne mogu da otvore samo beloruski korisnici, dok je u inostranstvu pristup sajtu moguć.

Pored ovog sajta, blokirani su i sajtovi pokreta "Za pravedne izbore"i "Za slobodu", kao i sajt Ujedinjenih demokratskih snaga.

Prema rečima Sadovskog, prekid rada sajta ima veze s tim što su na njemu objavljeni podaci o odzivu birača drugačiji od zvaničnih i slučajevi neregularnosti na izborima.

Pres sekretar kampanje "Za pravedne izbore" Anatolij Guljajev potvrdio je da ni sajt ovog pokreta ne može da se otvori od sinoć od 19.00 časova.

Prema zvaničnim podacima, na jučerašnjim parlamentarnim izborima u Belorusiji glasalo je 74,3 odsto birača, dok opozicija tvrdi da je odziv bio znatno niži.

Ruska redakcija radija Slobodna Evropa (Radio Sloboda) navodi da je prema podacima posmatrača Beloruske hrišćanske demokratije, koji su bili akreditovani na više od 200 izbornih mesta u zemlji, odziv bio oko 39 odsto.

Pritom je više od četvrtine birača glasalo pet dana pre izbora na preveremenom glasanju koje opozicija smatra efikasnim mehanizmom za falsifikovanje rezultata, a prvi put u istoriji beloruskih izbora nezavisni posmatrači registrovali su tzv. vrtešku, kada jedni te isti ljudi glasaju na različitim biračkim mestima, navodi Radio Sloboda.

Dve najveće opozicione partije Ujedinjena građanska partija i Beloruski narodni front su 15. septembra saopštile da povlače svoje kandidate sa izbora, jer vlasti nisu oslobodile političke zatvorenike i nisu uključile predstavnike opozicije u izborne komisije.

Pet opozicionih partija saopštilo je u zajedničkoj izjavi juče da ne priznaju rezultate izbora, ocenjujući da se oni ne mogu nazvati transparentnim i demokratskim.

Kako je noćas izjavila predsednica Centralne izborne komisije Lidija Jermošina, poslanici 109 od 110 okruga izabrani su u beloruski parlament, dok će na jednom izbornom mestu izbori biti ponovljeni.

Predsednica CIK je, pritom, izrazila sumnju da je u Predstavnički dom beloruske Nacionalne skupštine uspeo da uđe neko od predstavnika opozicionih stranaka.

Prema rečima Jermošine, od 18. do 23. septembra Komisiji je stiglo 110 žalbi, od kojih je najveći broj (36) u vezi sa konfliktima posmatrača sa izbornim komisijama.

Posmatrači iz Zajednice nezavisnih država zadovoljni su tokom izbora, dok posmatrači Parlamentarne skupštine OEBS, kako je preneo beloruski informacioni portal Hartija '97, tvrde da je zabeležen niz neregularnosti, među kojima i pritisak na radnike i studente.

Predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da druge države mogu samo da zavide Belorusiji na tome kako se odvijaju izbori.

"Izbori u državama gde se oni održavaju dosadno i mirno su sreća za narod, da ne govorimo već o vlasti. Nama nisu potrebne revolucije i potresi, sukobi, eksplozije, obračuni. Izbori u civilizovanoj državi, gde živi civilizovano društvo treba da se odvijaju na ovakav način", rekao je Lukašenko.

(Tanjug, foto: Beta/AP/Sergei Grits)