Ministar Paneta je rekao da je zemlja veoma podložna stranim kompjuterskim hakerima koji bi mogli da blokiraju rad i poremete elektro-mrežu, sistem transporta, finansijske sisteme i vladu.

U govoru u Njujorku, Paneta je prikazao sumornu perspektivu ukoliko dođe do takvog napada na SAD. On je komentarisao povećanu agresivnost i tehnološki napredak suparnika SAD, kao što su Kina, Rusija, Iran i militantne grupe, piše list "Nujork tajms".

“Agresorska država ili ekstremistička grupa mogli bi da upotrebe tu vrstu tehnike i napada da kontrolišu neke važne sisteme. Hakeri bi mogli da poremete putničke vozove, ili što je još opasnije, vozove sa opasnim hemikalijama. Mogu da zagade izvore pijaće vode u velikim gradovima, blokiraju elektro-mrežu u velikim delovima zemlje“, upozorio je Paneta.

Zvaničnici odbrane insistiraju da reči Panete nisu hiperbola i da je on reagovao na nedavni talas sajber napada na velike američke finansijske institucije.

Paneta se pozvao i na napad u avgustu na državnu naftnu kompaniju Saudi Aramko kada je zaraženo više od 30.000 kompjutera, zbog čega su bili potpuno neupotrebljivi.

Najrazornije mogućnosti, istakao je Paneta, uključuju sajber napadače koji pokreću više napada istovremeno na ključnu infrastrukturu SAD, u kombinaciji sa fizičkim napadom.

"Rezultat bi bi jednak razaranju Perl Harbura (kada su u Drugom svetskom ratu Japanci u jednom udaru uništili gotovo čitavu američku ratnu flotu), a došlo bi i do fizičkog uništenja i gubitka života. Takav napad paralisao bi i šokirao naciju i stvorio dubok osećaj osetljivosti", rekao je Paneta.

Zvaničnici Pentagona, takođe, priznaju da Paneta pokušava da progura zakon na Kapitol hilu. Novi zakon zahtevaće nove standarde za ključna infrastrukturna postrojenja, kao što su eklektrane, vodovodi i gasovodi, a gde bi hakerisanje moglo da izazove ozbiljne gubitke i štetu.

U avgustu, zakon o sajber bezbednosti, koji je bio prioritet administracije u oblasti nacionalne bezbednosti, blokirala je grupa republikanaca, predvođena senatorom iz Arizone Džonom Mekejnom, koji je stao na stranu američke Trgovinske komore i rekao da bi to bilo preveliko opterećenje za korporacije.

Paneta se usprotivio ideji da bi novi zakon bio preskup za biznis. "Da biste obezbedili potpunu zaštitu, zakon o sajber bezbednosti mora da usvoji Kongres. Bez toga mi jesmo i bićemo ranjivi“, rekao je Paneta u Muzeju vojske i pomorstva u Njujorku.

On se založio za veću javnu debatu o rastućim kapacitetima Ministarstva odbrane, ne samo da se brani, već i da provodi napade preko kompjuterskih mreža. Biranim rečima Paneta je upozorio da SAD neće uspeti u sprečavanju sajber napada samo putem usavršene odbrane.

„Ako detektujemo neposrednu opasnost od napada, koji će izazvati značajna fizička razaranja u SAD ili će dovesti do pogibije Amerikanaca, moramo da imamo opciju akcije protiv onih koji žele da nas napadnu, opciju odbrane nacije. Za takav scenarij, Ministarstvo odbrane razvilo je sposobnosti da provede efikasne operacije protiv pretnji našim nacionalnim interesima u sajber prostoru“, rekao je Paneta.

Iako to nikada nisu priznale, SAD i same su protiv svojih protivnika organizovale sajber napade, navodi list i dodaje da je predsednik Barak Obama na početku mandata naredio sofisticirane napade na kompjuterske sisteme koji upravljaju glavnim iranskim nuklearkama.

(Srna, ilustracija: Gulver/Getty Images)