Novopećenom bivšem direktoru najpoznatije medijske kuće u svetu kao otpremnina pripada gotovo 1,3 miliona funti. Ta ogramna suma uključuje dogovorenu godišnju platu od 450.000 funti i pravu otpremninu od 877.000 funti, bez obzira što je Entvisl na mestu direktora Bi-Bi-Sija (BBC) proveo samo 54 dana.

U godini kada je Bi-Bi-Si trebalo da proslavi 90. rođendan uz veliku naklonost i poverenje višemilionskog auditorijuma, skandali, izvinjenja i ostavke skoro svakodnevno potresaju najveću medijsku kompaniju na svetu, rušeći njen ugled kako među zaposlenima, tako i u javnosti.

Novi generalni direktor Tim Dejv, imenovan pošto je Džordž Entvisl u subotu podneo ostavku, obećao je danas da će konsolidovati korporaciju i uspostaviti jasan lanac nadležnosti u uređivačkoj i menadžerskoj politici.

Međutim, Entvislova ostavka, umesto da dovede do smirivanja strasti, izazvala je novi skandal i pokrenula polemiku o visini primanja koja treba da mu se isplate.

I premijer Dejvid Kameron je danas izjavio da je teško opravdati toliku sumu novca, ali da je to stvar Bi-Bi-Sija, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Upitan da li Entvisl treba po svojoj savesti da odluči da li će uzeti novac, Kameronov portparol je odgovorio da je to "stvar Džordža Entvisla".

Britanska štampa takođe oštro osuđuje ovu odluku, kritikujući pre svega Fond Bi-Bi-Sija koji je za to odgovoran.

Entvisl, koji je preuzeo dužnost u septembru, podneo je ostavku pre dva dana i time preuzeo odgovornost za to što je u emisiji "Njusnajt" od 2. novembra pogrešno optužen jedan britanski političar iz redova konzervativaca da je umešan u seksualno zlostavljanje dece u jednom domu u Velsu, sedamdesetih godina prošlog veka.

Ostavku je obrazložio činjenicom da je "generalni direktor i glavni urednik, na kraju, odgovoran za sve sadržaje".

Žrtva zlostavljanja Stiv Mešam je, u pomenutoj emisiji Bi-Bi-Sija, ispričao da je u periodu 70-tih i 80- tih godina prošlog veka više stotina dece zlostavljano u domu za socijalno staranje Brin Estin u severnom Velsu.

Iako Bi-Bi-Si nije naveo ime navodnog pedofila, u komentarima na Twitteru se pominjalo ime lorda MekAlpina, jednog od glavnih savetnika tadašnje premijerke Margaret Tačer, koji je u petak objavio oštar demanti i zapretio tužbom, reagovao je i britanski premijer Kameron koji je rekao da će tražiti da se novim ispitivanjem utvrde propusti u prvobitnoj istrazi.

Danas su urednica Vesti Bi-Bi-Sija Helen Boden i njen zamenik Stiv Mičel suspendovani, pošto je predsedavajući upravljačkog tela te kuće ocenio da je potrebno "radikalno preispitivanje kako bi mreža preživela skandal" o seksualnom zlostavljanju dece.

Od Bodenove je zatraženo da preda sve svoje uredničke i menadžerske dužnosti vezane za emitovanje domaćih i svetskih vesti na radiju, televiziji i Internetu. Ona i njen zamenik Mičel su suspendovani u očekivanju rezultata istrage, javio je Bi-Bi-Si.

U subotu je u uhapšen mušakrac u 70-im godinama, što je treće hapšenje povezano sa istragom povodom optužbi da je, sada pokojni, voditelj Džimi Sevil seksualno zlostavljao devojčice.

Prva osoba uhapšena u okviru istrage koja se vodi protiv "Sevila i drugih" bio je bivša glem rok zvezda Geri Gliter, čije pravo ime je Pol Gad.

Sledeći je uhapšen komičar Fredi Star. On je dva puta privođen i drugi put je pušten na slobodu početkom meseca kada je platio kauciju.

Optužbe da je Sevil, koji je prošle godine umro u 84. godini, decenijama seksualno zlostavljao devojčice prvi put su se pojavile u emisiji na britanskom TV kanalu ITV, a policija navodi da se od tada javilo oko 300 žrtava.

U Bi-Bi-Siju, koji je zbog čitavog skandala u velikoj krizi, najpre su tvrdili da o "Sevilovim nastranostima" niko ništa nije znao i da je najverovatnije reč o "neproverenim tračevima".

Međutim, ubrzo su pojedini zaposleni počeli da istupaju u javnosti, navodeći da su pedofilske sklonosti čuvenog voditelja bile javna tajna koja je svesno zataškavana dugi niz godina.

(Tanjug, foto: Beta/AP)