Prema podacima Dojče banke, razrada podmorskih gasnih nalazišta južno od Krita mogla bi da donese grčkoj ekonomiji 427 milijardi evra, ili oko 214 milijardi evra čiste zarade, što iznosi 107 odsto grčkog bruto domaćeg proizvoda (BDP), prenela je agencija RIA Novosti.

To je prva procena nalazišta prirodnog gasa. Geološka ispitivanja su otpočela ove jeseni, a obavlja ih norveška kompanija Petroleum Geo-Servisis.

Rezultati tih ispitivanja biće objavljeni sredinom 2013, a komercijalna eksploatacija bi mogla da otpočne za osam do 10 godina, čime bi budžet Grčke počeo da se puni približno u vreme kada će Grčka po zahtevima kreditora morati da smanji nivo duga na 120 odsto BDP, odnosno, približno oko 2020. godine, ukazala je Dojče banka.

Po pravilu, troškovi eksploatacije i plasmana gasa iznose približno 25 odsto prihoda od razrade nalazišta, daljih 25 odsto prihoda dobijaju kompanije, a 50 odsto iznosi neto zarada države.

Grčka bi mogla da postane 15. po veličini vlasnik rezervi prirodnog gasa u svetu. Te procene Dojče banke se, pritom, odnose samo na podmorska nalazišta gasa južno od Krita i ne tiču se nalazišta nafte u Jonskom i Egejskom moru koja, po mišljenju geologa, takođe mogu da sadrže znatne količine gasa.

Sada se u Grčkoj nafta eksploatiše jedino na nalazištu, otkrivenom još početkom 70-ih godina prošlog veka, na morskom dnu u blizini ostrva Tasos u Egejskom moru.

Kipar je, međutim, krajem oktobra saopštio da podmorske rezerve prirodnog gasa u njegovim teritorijalnim vodama dostižu 1,7 biliona kubnih metara i da prihod od njihove razrade može da premaši 800 milijardi evra. Kipar već obavlja razradu jednog dela nalazišta "Afrodita", najvećeg od otkrivenih u poslednjih 10 godina. To nalazište je otkriveno 2011. i nastavak je izraelskog nalazišta "Leviafana".

(Tanjug, foto: Beta/AP)