• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi napravili "klopku" za asteroide

U Rusiji je razrađen sistem globalne zaštite nazvan "klopka" koji bi trebalo da spreči pad na Zemlju nebeskih tela kao što su asteroidi i manje komete, objavljeno je u Moskvi.

Početkom ove godine asteroid Apofiz je već prošao pored naše planete, a prema proračunima međunarodnih eksperata, 2029. godine ponovo će krenuti prema Zemlji.

Analize Američke agencije za aeronautiku i svemirska istraživanja - NASA - ukazuju da moguću opasnost za stanovnike naše planete predstavlja oko 47 000 asterioida prečnika od sto metara.

Takvi asteroidi se sada nalaze na rastojanju manjem od osam miliona kilometara u odnosu na Zemlju. U 21. veku teorijski je moguće 11 sudara, od toga četiri mogu da se dese do 2050. godine.

Predstavnik Državnog raketnog centra ruske Akademika Makejeva Sergej Mahanjkov tvrdi da je u njegovoj zemlji već postoje uređaji koji će razbijati asetroide na manje celine, ili će moći da promene njihovu pitanju, prenosi Radio Glas Rusije.

Za prebacivanje uređaja razarača na opasna kosmička tela po stanovnike Zemlje mogu da se koriste interkontinentalne balističke rakete, smatra naučni saradnik Akademije Makejeva Sabit Garaev.

Najbolja varijanta za borbu protiv opasnih asteroida i drugih "nezvanih gostiju" iz vasione je, prema mišljenju Garaeva, uništavanje takvih tela.

On je precizirao da Rusija može isporučiti toliko udarnih objekata da se opasni asteroidi rascepe u potpunosti na bezbedne komade dužine do 40 metara, koji bi nakon toga sasvim sagoreli u atmosferi.

Predviđeno je da se takav sistem zaštite aktivira ukoliko se Zemlji približi nebesko telo velične do kilometar i po u prečniku.

Ruski naučnici upozoravaju, međutim, da gigantske komete, koje lete brzinom od 70 kilometara u sekundi, ne može zaustaviti ni navedeni sistem zaštite. Sudar sa takvim nebeskim telom je, ipak, malo verovatnan, jer se, teorijski, može dogoditi samo jednom u 30 miliona godina.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)


Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image