• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaista otkrivena "Božja čestica"?!

Naučnici iz CERN-a danas su predstavili nove rezultate opširnih analiza čestice pronađene prošle godine. Po svemu sudeći, zaista se radi o Higsovom bozonu.

Analizirano je dva i po puta više podataka nego što ih je bilo dostupno u julu prošle godine kada je veliko otkriće predstavljeno javnosti.

Naučnici kažu da otkrivena čestica sve više i više nalikuje Higsovom bozonu, čestici povezanoj s mehanizmom koji svim materijama daje masu.

Još uvek je ostalo nerazjašnjeno pitanje je li to zaista standardni model Higsovog bozona ili neki od lakših tipova koji su predviđeni u pojedinim teorijama ove čestice.

Pronalazak odgovora na to pitanje mogao bi da potraje.

"Preliminarni rezultati su veličanstveni i meni je u potpunosti jasno da imamo posla s Higsovim bozonom. Sad samo treba otkriti kakvim", rekao je portparol CMS-a Džoe Inkandela.

Da bi se konačno dokazalo o kakvom je tipu Higsovog bozona reč, moraju se odraditi još neke analize kako bi se videlo kako se pronađena čestica ponaša u interakciji s drugim materijama, prenosi "Dnevnik.hr".

Piter Higs je naučnik koji je 1960-ih godina predvideo postojanje "Božje čestice" i po kojem je čestica dobila naziv. Profesor Higs ima 83 godine i britanski je fizičar koji je 1964. godine zajedno s još pet naučnika objavio rad u kojem je predvideo postojanje "Božje čestice".

Metaforu "Božja čestica" iskovao je dobitnik Nobelove nagrade za fiziku Leon Lederman, ali fizičari je izbegavaju i uglavnom je koriste laici kako bi objasnili na koji način funkcioniše subatomski univerzum.

(MONDO, foto: screenshot/YouTube)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

dejanR

Ako je Higsov bozon čestica" koja drugim česticama "daje masu", šta onda toj "čestici" "daje" masu da bi bila čestica? A možda novinari smatraju da je famozni bozon "čestica bez mase", koja samo daje masu drugim česticama?

Ветар

Божја честица се у почетку звала ,,проклета честица'' (Goddamn Particle), јер их је живцирало то што нису могли да је нађу. Касније се тај израз одомаћио, али је скраћен за псовку (damn) и остало је само Бог (God), па се сада зове Божја Честица (God Particle).

special image