Analizirano je dva i po puta više podataka nego što ih je bilo dostupno u julu prošle godine kada je veliko otkriće predstavljeno javnosti.

Naučnici kažu da otkrivena čestica sve više i više nalikuje Higsovom bozonu, čestici povezanoj s mehanizmom koji svim materijama daje masu.

Još uvek je ostalo nerazjašnjeno pitanje je li to zaista standardni model Higsovog bozona ili neki od lakših tipova koji su predviđeni u pojedinim teorijama ove čestice.

Pronalazak odgovora na to pitanje mogao bi da potraje.

"Preliminarni rezultati su veličanstveni i meni je u potpunosti jasno da imamo posla s Higsovim bozonom. Sad samo treba otkriti kakvim", rekao je portparol CMS-a Džoe Inkandela.

Da bi se konačno dokazalo o kakvom je tipu Higsovog bozona reč, moraju se odraditi još neke analize kako bi se videlo kako se pronađena čestica ponaša u interakciji s drugim materijama, prenosi "Dnevnik.hr".

Piter Higs je naučnik koji je 1960-ih godina predvideo postojanje "Božje čestice" i po kojem je čestica dobila naziv. Profesor Higs ima 83 godine i britanski je fizičar koji je 1964. godine zajedno s još pet naučnika objavio rad u kojem je predvideo postojanje "Božje čestice".

Metaforu "Božja čestica" iskovao je dobitnik Nobelove nagrade za fiziku Leon Lederman, ali fizičari je izbegavaju i uglavnom je koriste laici kako bi objasnili na koji način funkcioniše subatomski univerzum.

(MONDO, foto: screenshot/YouTube)