On je, prilikom sastanka sa austrijskim kancelarom Vernerom Fajmanom i predstavnicima austrijske privrede, rekao da dužnička kriza u pojedinim državama članicama EU nije prouzrokovana samo pogrešnom budžetskom politikom, već i zato što su zapostavljene i mnoge važne agende socijalne tržišne privrede.

Bivši šef evrozone je rekao da je za blagostanje potrebno stvarno raditi, i da se ne može pretpostavljati da će novac raditi za nekog.

Pojedine nedavno donete mere EU, evrogrupe i Trojke su na njega ostavile "relativno negativan utisak". S tim u vezi je pomenio planiranu obrazovanu garanciju za mlade, dodajući da se radi o staroj ideji koja ne funkcioniše od 1997.godine.

Junker je rekao da u Evropi treba računati sa većim stopama nezaposlenosti, na duže vreme. I pored toga, uveren je on, ne postoji alternativa konsolidaciji budžeta, jer zadužene zemlje imaju jako nizak rast privrede.

Predugo je zapostavljeno evropsko zajedničko tržište, dodao je Junker, i ocenio da je evrozonu potrebno propratiti socijalnom dimenzijom.

U monetarnoj uniji, kako je dodao, moguća je samo interna devalvacija, a ona se dogodila gotovo isključivo u socijalnom sektoru.

Prema Junkeru neophodno je da se u EU usvoji jedna minimalna granica za investicije, koja se ne bi smela izostaviti iz budžetskog deficita.

Reindustrijalizacija je važna tema kojom bi trebalo da se bavi Evropska komisija, ali je neophodno uzeti u obzir specifičnosti pojedinih zemalja.

Zajednička strategija Junkeru nedostaje ne samo kod industrije, već i u poljoprivredi.

On sam je, kaže, pristalica zajedničke agrarne politike, dodajući da je Evropa jedan kontinent koji može samostalno da se prehrani.

(Tanjug Foto Beta AP)