Rusija i SAD su usvojile zajednicku izjavu o borbi protiv nuklearnog terorizma, izjavio je u Sankt Peterburgu predsednik Rusije Vladimir Putin.

U zajedničkom saopštenju lideri SAD i Rusije istakli su da "su ozbiljno zabrinuti" što vlada Irana "nije ozbiljno razmotrila predloge koje su podneli pet država stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i Nemačke".

"U tom smislu, potpuno podržavamo odluku koju su doneli ministri inostranih poslova 12. jula" u Parizu, istaknuto je u izjavi.

"Ta izjava potvrdjuje zajednicku težnju Rusije i SAD da se bore protiv te opasnosti i otvara nove puteve za zajedničko delovanje", rekao je Putin posle sastanka sa američkim kolegom Džordžom Bušom.

"Naše zemlje na taj način iskazuju odlučnost da preduzmu najodlučnije mere za sprečavanje terorista da nabavljanju, prevoze ili primene nuklearne materijale, a takodje ručno izradjene eksplozivne naprave, proizvedene na bazi takvih materijala", izjavio je šef ruske drzave.

Putin je istakao "da je isto tako veoma važno da se isključi svaka mogućnost neprijateljskog delovanja protiv nuklearnih objekata", izrazivši uverenje da će ta inicijativa privući pažnju učesnika samita G8 i pretočiti se u konkretnu zajedničku odluku, prenose "RIA novosti".

Rusija i SAD takodje su usvojile zajedničku izjavu o bezbednom razvoju atomske energije, kojom se predvidja stvaranje medjunarodnih centara za obogaćivanje urana.

"Nije to nikakva zavera u odnosu na neku od zemalja u kojoj je nastao ovaj ili onaj problem", kazao je Putin i dodao da G8 ne traži mogućnost da kontrolise neke procese, već "traga za mogućnošću da im se osigura zakoniti pristup savremenim nuklearnim tehnologijama".