Izrael je spreman da pregovara o razmeni zarobljenika da bi obezdio oslobodjanje otetih vojnika, javio je Rojters.

Pregovori bi se vodili preko posrednika i to sa libanskom vladom, a ne gerilskim Hezbolahom protiv koga je izraelska vojska vodila jednomesečni rat, preneli su izraelski mediji.

Izraelski lideri su o takvim namerama obavestili generalnog sekretara UN Kofija Anana tokom jučerašnje posete Jerusalimu. Izrael je do sada isticao da dva vojnika koje su gerilci Hezbolaha oteli u napadu na sever zemlje 12. jula moraju biti bezuslovno pušteni.

Nakon njihove otmice započeo je rat koji je trajao 33 dana.

Anan se tokom posete Libanu u ponedeljak i utorak i juče u Izraelu usredsredio na sudbinu izraelskog desetara Gilada Šalita, koga su 25. juna oteli palestinski ekstremisti u napadu na južni Izrael i rezervista Ehuda Goldvasera i Eldada Regeva koje je kidnapovao Hezbolah u sličnom upadu iz južnog Libana.

Za četvrtak uveče su na glavnom Trgu Rabin u Tel Avivu najavljene demonstracije za oslobadjanje otetih vojnika.

Očekuje se da će demonstracijama koje nisu političke prisustvovati hiljade ljudi.
Protest se organizuje u trenutku velikog nezadovljstva Izraelaca što u ratu nisu postignuti osnovni ciljevi Izraela - oslobadjanje otetih i slamanje Hezbolaha.

(Tanjug)